Židé i křesťané společně připomenou výročí transportů v Plzni
Autor: Redakce | Publikováno: 09.01.2008 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Památku zavražděných plzeňských Židů uctí v pátek 18. ledna 2008 od 18 hodin křesťané při vzpomínkovém modlitebním shromáždění v katedrále sv. Bartoloměje na Náměstí Republiky v Plzni. Bohoslužbu povede biskup František Radkovský za účasti představitelů plzeňských křesťanských církví a zástupců židovské obce. V tento den před 66 lety proběhl první transport židovských spoluobčanů do koncentračního tábora. Následovaly další dva 22. a 26.1. Během nich bylo odvlečeno do Terezína 2605 Židů. Pouze 112 z nich se po válce vrátilo domů.

Výročí prvního transportu plzeňských Židů do koncentračního  tábora si 18. ledna 2008 křesťané v Plzni připomenou společnou modlitbou  v katedrále. O den později se připojí k pietnímu shromáždění před Velkou  synagogou.


Památku zavražděných plzeňských Židů uctí v pátek 18. ledna 2008 od 18  hodin křesťané při vzpomínkovém modlitebním shromáždění v katedrále sv.  Bartoloměje na Náměstí Republiky v Plzni. Bohoslužbu povede biskup  František Radkovský za účasti představitelů plzeňských křesťanských  církví a zástupců židovské obce. V tento den před 66 lety proběhl první  transport židovských spoluobčanů do koncentračního tábora. Následovaly další dva 22. a 26.1. Během nich bylo odvlečeno do Terezína 2605 Židů.  Pouze 112 z nich se po válce vrátilo domů.


 Na bohoslužbu naváže v učebnách plzeňského biskupství (Náměstí Republiky  35) od 19 hodin přednáška Radovana Kodery s názvem „Osudy zmizelých“.  Události z roku 1942 budou ilustrovat rovněž dobové fotografie.


 „Jsme solidární s našimi židovskými spoluobčany nejen proto, že jsme  obyvateli jednoho města, ale také proto, že je vnímáme jako naše starší  bratry a sestry ve víře,“ říká plzeňský římskokatolický biskup František  Radkovský. Křesťané při bohoslužbě připomenou události z roku 1942,  které přinesly utrpení tisícům lidí. Pokojnou vzpomínkou a modlitbou se  chtějí postavit proti šíření nenávisti, antisemitismu a extremismu v  české společnosti. „Společnost, která zapomíná, riskuje, že se zlé věci  mohou opakovat,“ zdůrazňuje předseda Plzeňské ekumeny pastor Karel Řežábek.


 O den později, v sobotu 19. ledna 2008, se křesťané připojí k pietnímu  shromáždění, které Židovská obec v Plzni pořádá od 14 hodin před Velkou  synagogou v Sadech pětatřicátníků. Po jeho skončení přítomní přejdou v  průvodu do katedrály, kde symbolickým zapálením svící shromáždění  završí. Pořadatelé zvou každého, kdo chce svou účastí uctít památku  obětí nacistické genocidy a současně vyjádřit nesouhlas s narůstajícími  aktivitami neonacistů v České republice.

Karel Šimr – mluvčí akce a farář Českobratrské církve evangelické

 -
 V sobotu 19. ledna se před Velkou synagogou v Plzni možná setkají dva průvody – pochod neonacistů a vzpomínkové shromáždění k příležitosti prvního transportu plzeňských Židů do koncentračního tábora v Terezíně.  Co se vlastně v Plzni 18. ledna 1942 stalo a co se v ní bude dít po 66  letech? Kde leží kořeny historického i současného českého antisemitismu? A jak můžeme jeho zlu společně čelit? Odpovědi na tyto a další otázky  budeme hledat v Pátečním azylu s vedoucí Katedry blízkovýchodních studií  Západočeské univerzity Věrou Tydlitátovou, její kolegyní Alenou Hanzovou a panem Jiřím Löwym, místopředsedou Židovské obce v Plzni. Ptát se bude  na vlnách Českého rozhlasu Plzeň 11. ledna po 21. hodině Karel Šimr.