Sarajevský atentát po česku
Autor: Ivana Haslingerová | Publikováno: 15.02.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Vzhledem k tomu, že Sarajevský atentát ovlivnil životy nás všech tak zásadně, že od té doby jsme nezažili skutečně pravicovou vládu a úspěšně nastartovaná ekonomika poklesla v jeho důsledky zlomově z šestiprocentního růstu do červených čísel, zaslouží se tento počin Dany Jaklové nejen stručnou zprávu, ale podrobný rozbor knihy.

 Pražské Galerii VIVO proběhl a účasti předsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky, autorky Dany Jaklové a vydavatele knihy Jaroslava Berky křest knihy Sarajevský atentát po česku, který se z koná tento týden ve čtvrtek od 14:00  - www.galerie-vivo.cz. Přítomní shlédli anketu mezi tehdejšími i současnými osobami veřejného života (Mirek Topolánek, Přemysl Sobotka, Ivan Langer, Adolf Jílek, Martin Mejstřík a další ZDE: http://sarajevo.ceskamedia.cz/).

 

Dana Jaklová  svoji knihu skromně charakterizuje jako "Sešit na jedno odpoledne".

Publikace pojednává o tragických událostech konce roku 1997. Demise zrádného Josefa Zieleniece stála tehdy u zrodu vážné vládní krize, pro kterou se vžil název "sarajevský atentát" a která měla za následek pád kabinetu a předčasné volby v roce 1998.

Autorka se po deseti letech vrací k rozštěpení naší nejsilnější pravicové strany a popisuje události tak, jak je zaznamenala a vnímala jako politická zpravodajka prestižní zpravodajsko-publicistické stanice Radiožurnál Českého rozhlasu.

"Dlouho jsem si slibovala, že své postřehy napíši. Znáte to, každý míváme občas takové touhy, ale většinou zůstane jen u nich. 10-ti leté výročí "Sarajeva v ODS" pro mě bylo výzvou. Nehraji si na spisovatelku. Nemluvím o Sarajevském atentátu jako o knize. Ostatně u čtyřicetistránkové publikace by to bylo pošetilé. Věřím ale, že nad mým "sešitem na jedno odpoledne" se čtenář může rozpomenout na dobu, kdy naší společnosti několik týdnů vládly emoce. Možná, že mé vzpomínky a postřehy někomu přinesou nový pohled na vládní krizi a přivedou ho k úvaze o mechanismech manipulace, které čelíme prakticky každý den," říká novinářka internetového deníku Česká média a regionální televize RTA.

Vzhledem k tomu, že Sarajevský atentát ovlivnil životy nás všech tak zásadně, že od té doby jsme nezažili skutečně pravicovou vládu a úspěšně nastartovaná ekonomika poklesla v jeho důsledky zlomově z šestiprocentního růstu do červených čísel, zaslouží se tento počin Dany Jaklové nejen stručnou zprávu, ale podrobný rozbor knihy. Slibuji, že po jejím přečtení to určitě a ráda provedu.

www.fragmenty.cz