Izrael s uznáním nezávislosti Kosova nespěchá
Autor: Redakce | Publikováno: 18.02.2008 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Avigdor Lieberman, předseda strany Izrael náš domov (Jisrael Bejtenu) a donedávna ministr strategických záležitostí, uvedl, že Izrael by neměl spěchat s uznáním nezávislosti Kosova. Izraelská vláda má stejný názor. „Uznání tohoto jednostranného vyhlášení nezávislosti může mít dalekosáhlé důsledky na mezinárodní scéna obecně a v naší oblasti zejména,“ uvedl Lieberman. Současně vyzval vládu, aby nespěchala s oficiálním uznáním nového státu, který svoji nezávislosti vyhlásil včera. Lieberman pravděpodobně naznačoval možný pokus Palestinské správy jednostranně se prohlásit za nezávislý stát.

Autor: Hillel Fendel   
pondělí, 18. 02. 2008

Kosovo Avigdor Lieberman, předseda strany Izrael náš domov (Jisrael Bejtenu) a donedávna ministr strategických záležitostí, uvedl, že Izrael by neměl spěchat s uznáním nezávislosti Kosova. Izraelská vláda má stejný názor.

„Uznání tohoto jednostranného vyhlášení nezávislosti může mít dalekosáhlé důsledky na mezinárodní scéna obecně a v naší oblasti zejména,“ uvedl Lieberman. Současně vyzval vládu, aby nespěchala s oficiálním uznáním nového státu, který svoji nezávislosti vyhlásil včera.

Lieberman pravděpodobně naznačoval možný pokus Palestinské správy jednostranně se prohlásit za nezávislý stát.

OSN nejednotná

Kosovo vyhlásilo svoji nezávislost jako další muslimský stát v neděli 17. února 2008 odpoledne. Ještě týž den večer se na ruskou žádost sešla na naléhavém zasedání Rada bezpečnosti OSN. Rusko a Čína odmítly uznání Kosova jako nezávislého státu, zatímco USA, Velká Británie a Francie neměly výhrady.

„Tato deklarace (nezávislosti) nevytváří nebezpečný precedent,“ uvedl zástupce velvyslance USA u OSN, „a Spojené státy nevidí důvod ke znepokojení.“

Izraelské stanovisko

Izraelské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Izrael „bude sledovat vývoj a své stanovisko zformuluje později.“

Nezávislost Kosova již odmítla Srí Lanka, která bojuje s odštěpeneckými Tygry za osvobozeni tamilského Ílámu, a Indonésie, která má obavy z rozpadu poté, kdy některé její části pohlížejí jako na svůj vzor na Východní Timor, jehož okupaci byli Indonésané nuceni ukončit v roce 1999.

sc

Článek vychází z informací zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News.

 

www.eretz.cz