Europoslanec za KDU-ČSL Březina kritizuje Schwarzenberga a je proti uznání Kosova
Autor: Redakce | Publikováno: 31.03.2008 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Rozhodnutí ministra zahraničí Karla Schwarzenberga navrhnout na středečním zasedání vlády uznání Kosova a následné vyjádření premiéra Mirka Topolánka, že chce uznat Kosovo již na této schůzi vlády, považuje europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina doslova za ránu pod pás pro KDU-ČSL. Křesťanští demokraté podle něj vznesli jasný a nade vším pochybnost oprávněný požadavek, aby hlasování o Kosovu předcházelo jednání v rámci koalice.

Dokument:

Vyvolání hlasování o Kosovu by bylo bezprecedentním útokem na koaliční spolupráci
Rozhodnutí ministra zahraničí Karla Schwarzenberga navrhnout na středečním zasedání vlády uznání Kosova a následné vyjádření premiéra Topolánka, že chce uznat Kosovo již na této schůzi vlády, považuji za ránu pod pás KDU-ČSL, která vznesla jasný a nade vším pochybnost oprávněný požadavek, aby hlasování o Kosovu předcházelo jednání v rámci koalice.

Jsem přesvědčen, že nepochybně jedno z nejdůležitějších zahraničněpolitických rozhodnutí od našeho vstupu do EU nelze ušít horkou jehlou, bez předchozí důkladné diskuse na úrovni vlády i parlamentu a zvážení všech argumentů pro a proti.

Domnívám se, že je v bytostném zájmu České republiky Kosovo neuznat, a to především z následujících důvodů:

- Uznání Kosova by znamenalo narušení hranic vytvořených a garantovaných po 2. světové válce a z toho vyplývající riziko dominového efektu v podobě požadavků maďarské menšiny ve vztahu ke Slovensku nebo sudetských Němců ve vztahu k České republice.

- Udržení nadstandardních vztahů se Srbskem by mělo být prioritou české zahraniční politiky, a to jak s ohledem na pevná historická pouta, tak s ohledem na mravní povinnost pomoci Srbsku na jeho cestě do EU.

- Není v zájmu ČR přispívat k legitimizaci daného aktu, tím spíše za situace, kdy vyhlášení nezávislosti Kosova proběhlo jednostranně, v režii několika velmocí a obejitím OSN.

- Je namístě obava, že další vývoj bude směřovat ke vzniku Velké Albánie, která jako silný muslimský stát v srdci křesťanského Balkánu značně zamíchá geopolitickými kartami v jihovýchodní Evropě. To povede k další destabilizaci již tak napjaté situace v regionu. Narušení územní celistvosti Makedonie a Černé Hory, kde žijí silné albánské menšiny, se může již brzy stát děsivou realitou.
Pro více informací:
Kancelář poslance Jana Březiny