Chcete být šťastní? Staňte se konzervativcem!
Autor: Richard Kováč | Publikováno: 11.04.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Budu citovat pár dat z věhlasného časopisu Economist. V USA se podle průzkumu cítí šťastným 44 % konzervativců, avšak pouze 25 % liberálů. Není to ale tím, že by konzervativci byli bohatší. Průměrný konzervativec je však ženatý, navštěvuje 1x týdně kostel a má děti. Věřící konzervativci se cítí šťastnými dokonce v 50 % případů, avšak nevěřící liberál je na tom dost bídně – pouze 22 % jich uvádí, že jsou šťastni. Co si z toho můžeme vzít (nyní již podle mne) za ponaučení?

Budu citovat pár dat z věhlasného časopisu Economist. V USA se podle průzkumu cítí šťastným 44 % konzervativců, avšak pouze 25 % liberálů. Není to ale tím, že by konzervativci byli bohatší. Průměrný konzervativec je však ženatý, navštěvuje 1x týdně kostel a má děti. Věřící konzervativci se cítí šťastnými dokonce v 50 % případů, avšak nevěřící liberál je na tom dost bídně – pouze 22 % jich uvádí, že jsou šťastni. Co si z toho můžeme vzít (nyní již podle mne) za ponaučení?

Konzervativci většinou tvrdě pracují a věří, že při dodržování pravidel dosáhnou úspěchu. Děti dávají jejich životu smysl a z toho pramení jejich optimismus. Liberálové oproti tomu těžce nesou nespravedlnosti společenského systému (kdo kdy viděl spravedlivý systém?) a z toho pramení přesvědčení, že všechno je vždy špatně. Je to holt peklo trpět všemi nespravedlnostmi světa!

Jen mne tak napadá, a to v tom výzkumu skutečně nebylo, zda to není vlastně přirozené. Myslím, že většina z nás si tím sama projde. V mládí jsou lidé většinou liberální (levicově orientovaní) a velmi kritičtí ke světu kolem. To utrpení jim však pomáhá většinou zlehčovat mládí a sem tam nějaká ta láska, takže to zase tak strašné není.

V pokročilejším věku pak lidé začínají být konzervativnějšími a lze těžko říci, zda si kvůli tomu pořizují děti nebo kvůli dětem přicházejí na konzervativní myšlenky. Každopádně je zde dost velká šance dosáhnout vyrovnanosti a spokojenosti.

Ve finále tak nejvíce nešťastnými zůstanou liberálové, kterým to vydrží napořád.