Senátor ODS Kubera: Pokud nemůžeme říct NE Lisabonské smlouvě, absence demokracie je totální
Autor: Redakce | Publikováno: 28.04.2008 | Rubrika: Citáty
Ilustrace
To samo posouzení, to že Ústavní soud řekne, že je v souladu, neznamená, že by měla být ratifikovaná. Já patřím k těm, kteří si myslí, že by neměla být ratifikovaná a pokud někdo ČR tvrdí, že pokud řekne ne, tak je to něco, pro co bude skandalizována, pak se ptám, proč nebyla skandalizována Francie a Nizozemí, když neschválili euroústavu. Pokud by ano mělo jinou hodnotu než ne, tak je lepší v unii nebýt. Znamenalo by to, že absence demokracie je totální.

Neúspěch euroústavy inspiroval k tomu, aby se to udělalo jinak. Takže se prezident nenazval prezident, ministr zahraničí se nenazval ministr zahraničí, symboly nejsou symboly, ale ostatní je totéž. Ratifikace měla být urychlena i tím, že na přání některých zemí nebyl do poslední chvíle zveřejněn text, takže my tady máme jeden samizdatový text, jeden oficiální, ale žádný z nich není tak kvalifikovaný, abychom o něm mohli kvalifikovaně rozhodnout.

To nemění nic na tom, že víme, o čem je Lisabonská smlouva. Ta je o cestě EU k federálnímu státu, o omezení pravomocí jednotlivých zemí a změně hlasování tak, aby se velké země nemusely zdržovat těmi připomínkami malých zemí. Ruší se právo veta, zůstává jenom někde omezeně, ale v zásadě se ruší. Ještě důležitější je doplněk, o kterém se neví, jestli je součástí nebo ne. Je to tzv. evropská listina práv, kde jsme se nedozvěděli ani od předkladatelů, ani v komisi pro ústavu, jestli je nebo není. Já jsem přesvědčen o tom, že je.

Ta má obrovské následky pro ČR, protože obsahuje například ustanovení, že stát je povinen každému, kdo je bez prostředků, zajistit slušnou existenci, aniž definuje, z jakého důvodu je bez prostředků a co je to slušná existence. Například člověk, který se nezodpovědně zadlužil a přišel o bydlení, tak ti ostatní, kteří se chovali zodpovědně,mu to budou muset ze svých prostředků to bydlení zajistit. To je jeden z mnoha příkladů. ODS má názor, že by měl posoudit Ústavní soud, jestli smlouva je nebo není v souladu.

To samo posouzení, to že Ústavní soud řekne, že je v souladu, neznamená, že by měla být ratifikovaná. Já patřím k těm, kteří si myslí, že by neměla být ratifikovaná a pokud někdo ČR tvrdí, že pokud řekne ne, tak je to něco, pro co bude skandalizována, pak se ptám, proč nebyla skandalizována Francie a Nizozemí, když neschválili euroústavu. Pokud by ano mělo jinou hodnotu než ne, tak je lepší v unii nebýt. Znamenalo by to, že absence demokracie je totální. Pokud máme možnost říct ano, ne, tak ne neznamená nic jiného než, že jsem se rozhodli že ne. Oni trošku všechny státy lavírují, je mnoho států, které nesouhlasí s Lisabonskou smlouvou, ale protože atmosféra je v unii taková, jaká je, a každý kdo nesouhlasí, je popotahován. Německo připravuje další opatření, že čeští občané nebudou moct pracovat v Německu až do roku 2011.

Jaroslav Kubera, člen VR a senátor PČR a primátor Teplic
 

EUSSR