Vstup do Schengenu – výhody a nevýhody
Autor: Marek Loužek | Publikováno: 27.06.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
V úterý 11. prosince 2007 uspořádalo Centrum pro ekonomiku a politiku seminář na téma „Vstup do Schengenu – výhody a nevýhody“. Na panelu, který moderoval Petr Mach, vystoupili ministr vnitra České republiky Ivan Langer, profesor Právnické fakulty Univerzity Karlovy Michal Tomášek a politolog Lukáš Petřík.

V úterý 11. prosince 2007 uspořádalo Centrum pro ekonomiku a politiku seminář na téma „Vstup do Schengenu – výhody a nevýhody“. Na panelu, který moderoval Petr Mach, vystoupili ministr vnitra České republiky Ivan Langer, profesor Právnické fakulty Univerzity Karlovy Michal Tomášek a politolog Lukáš Petřík.

Ivan Langer v úvodu přiznal, že každá mince má rub i líc. I vstup do Schengenu má výnosy i náklady. Přínos vstupu vidí v naplnění volného pohybu osob, jednoho ze základních pilířů EU. Ministr však upozornil, že svoboda nemůže existovat bez odpovědnosti a bezpečnosti. Vstup do Schengenu je prioritou vlády. Administrativně nás bude vstup stát půl miliardy korun. Tato investice se však vyplatí. Hranice bude možné přecházet bez kontrol, ochrana hranic se posune dále do vnitrozemí. ČR bude mít přístup k informacím, které dosud neměla – schengenskému informačnímu systému.

Michal Tomášek hodnotí schengenskou oblast jako nejvyšší dosažení důvěry mezi státy, které si věří a jež dosáhly určité míry bezpečnosti. Schengen je produkt vývoje evropské integrace: před padesáti začala ekonomická integrace, od té doby se však mnoho změnilo. Každý úředník v Komisi se snaží budovat kariéru tím, že objeví oblast, kterou lze regulovat. Schengen, i když sám o sobě pozitivní, na sebe nabaluje další právní vztahy a hrozí zaplevelování právního řádu. Bude třeba větší součinnosti policejních sborů. Hraniční kontroly lze v případě krizových situací, např. příjezdu fotbalových fanoušků, stále aktivovat.

Lukáš Petřík upozornil, že náklady a zápory Schengenu jsou podceňovány. Teze premiéra o pádu železné opony je falešná. Hranice existovaly vždy, jde o vymezení území suverénního státu. Schengen označil Petřík za nástroj bruselské centralizace. Budou se v něm volně pohybovat i zločinci a teroristé. Bude záminkou pro další centralizaci imigrační a azylové politiky. Biometrické pasy se záznamy DNA jsou podle řečníka šikanováním ze strany byrokracie, hrozí i vznik státní policie evropského superstátu. Schengen je podle Petříka hřebíčkem do rakve státní svrchovanosti.

V diskusi Langer odmítl evropský trestní kodex a posílení pravomocí evropské kriminální policie. Společnou evropskou azylovou a imigrační politiku však považuje za prospěšnou. Michal Tomášek varoval před nepředvídatelnou judikaturou Evropského soudního dvora, který může provádět tichou komunitarizaci v oblasti bezpečnosti a práva, stejně jako teď komunitarizuje oblast životního prostředí. Podle Lukáše Petříka je každá bruselská regulace špatná (protože nemá demokratickou legitimitu-pozn. LP), včetně jednotné imigrační politiky. Hranice jsou přirozené, vymezují území suverénního státu.

 

Newsletter CEPu

 

 

Seminář CEPu Vstup do Schengenu - výhody a nevýhody;na kterém vystoupili Ivan Langer, ministr vnitra České republiky, Michal Tomášek, profesor Právnické fakulty University Karlovy, Lukáš Petřík, politolog.