V Británii je ratifikace Lisabonské smlouvy pozastavena do rozhodnutí soudu
Autor: Jan Zeman | Publikováno: 23.06.2008 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Gordon Brown v pátek oproti svým předchozím prohlášením potvrdil, že britská vláda počká s ratifikací Lisabonské smlouvy do doby, než bude znám výrok Nejvyššího soudu, který nyní rozhoduje o tom, zda nemá přecejen v Británii proběhnout o Lisabonské smlouvě referendum. Pokud by soud nakonec rozhodl proti vládě, bylo by to vpravdě historické rozhodnutí, neboť by, vzhledem k postoji britské veřejnosti k Lisabonské smlouvě, vyplývajícím z četných průzkumů, bylo téměř jisté, že referendum v Británii by bylo jejím definitivním koncem.

Gordon Brown v pátek oproti svým předchozím prohlášením potvrdil, že britská vláda počká s ratifikací Lisabonské smlouvy do doby, než bude znám výrok Nejvyššího soudu, který nyní rozhoduje o tom, zda nemá přecejen v Británii proběhnout o Lisabonské smlouvě referendum.

Výrok soudu by měl být znám tento týden. Soud rovněž vydal varování, že pokud britská vláda nepozastaví ratifikaci do doby vynesení rozsudku, může ji soud zastavit soudním nařízením. Stuart Wheeler, který žalobu podal, řekl, že i v případě rozhodnutí soudu v neprospěch referenda podá odvolání a bude doufat, že do definitivního vyřešení případu vláda nebude v ratifikaci pokračovat.

Jsem spíše skeptický, že by Nejvyšší soud (přesněji řečeno ta jeho část nazývaná High court) vydal
rozhodnutí, které by nařídilo referendum, nicméně britský Nejvyšší soud bývá dáván za příklad vysoké nezávislosti a proto se dá očekávat, že případ posoudí ve vší vážnosti - čemuž nasvědčuje i jasné varování, které vyslal britské vládě. Pokud by soud nakonec rozhodl proti vládě, bylo by to vpravdě historické rozhodnutí, neboť by, vzhledem k postoji britské veřejnosti k Lisabonské smlouvě, vyplývajícím z četných průzkumů, bylo téměř jisté, že referendum v Británii by bylo jejím definitivním koncem.


http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/politics/7465665.stm