Francie: V šoku z imigrantském pogromu se obyvatelé ozbrojují
Autor: Redakce | Publikováno: 03.07.2008 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Poklidné městečko Vitry-le-Francois se stále ještě vzpamatovává ze šoku z pogromu, který letos 14. června rozpoutali imigranté převážně islámského původu. Narozdíl od pařížských předměstí trvalo zásahovým jednotkám několik hodin, než se zmobilizovaly k zásahu. Po tu dobu přistěhovalci prakticky převzali nad městem kontrolu. Ničili vše, co jim přišlo do cesty: auta - několik desítek jich podpálili, budovy, městský mobiliář. Vše začalo potyčkou mezi policií a přistěhovaleckými mladíky.

Poklidné městečko Vitry-le-Francois se stále ještě vzpamatovává ze šoku z pogromu, který letos 14. června rozpoutali imigranté převážně islámského původu. Narozdíl od pařížských předměstí trvalo zásahovým jednotkám několik hodin, než se zmobilizovaly k zásahu. Po tu dobu přistěhovalci prakticky převzali nad městem kontrolu. Ničili vše, co jim přišlo do cesty: auta - několik desítek jich podpálili, budovy, městský mobiliář. Vše začalo potyčkou mezi policií a přistěhovaleckými mladíky.

V městečku Vitry-le-Francois stále přetrvává psychóza strachu a nejistoty, zbrojní obchody zaznamenávají příval lidí, kteří si chtějí na svou obranu pořídit zbraň. „Někteří mají zájem jen o obranné nesmrtící zbraně, některým musím vysvětlovat, že na střelné zbraně vážně potřebují povolení," konstatuje prodejce.

V komunální a sociální rovině jsou následky trvalé - mnozí traumatizovaní, zejména starší a zranitelnější část obyvatel, vyhledává ve zvýšené míře pomoc u psychologů: „Zažili jsme tak šílený pocit opuštění a bezmoci, byli jsme vydáni napospas davovému teroru, nikde žádné pořádkové síly, nikde žádná pomoc“. Mnozí dnes vědí jen jedno: příště se budeme bránit sami, nelze spoléhat na veřejnou správu a neschopné pořádkové síly.

Lidé založili asociaci na pomoc obětem pogromu, radní se dotazují na kraji, jak nejlépe zvládat postraumatickou situaci: „Ve městě je atmosféra nabitá hněvem, ale i silným zájmem na angažované normalizaci“. Starosta věří, že ve vzniklých občanských sdruženích nepodlenou „civilní občanské hodnoty“ „civilní sebeobraně“.

z francouzštiny přeložil - bj-

 

http://www.lemonde.fr/archives/article/2008/06/30/a-vitry-le-francois-la-psychose-apres-l-emeute_1064497_0.html

http://www.lemonde.fr/cgi-bin/ACHATS/acheter.cgi?offre=ARCHIVES&type_item=ART_ARCH_30J&objet_id=1040793