Švýcarsko uspořádá referendum o zákazu minaretů
Autor: Redakce | Publikováno: 15.07.2008 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Pravicová Švýcarská lidová strana sehnala dostatek hlasů potřebných k vypsání referenda. Švýcaři tentokrat půjdou k volebním urnám kvůli otázce, zda v zemi zakázat minarety. Pravice požaduje, aby byla do ústavy vložena věta o tom, že „stavění minaretů je ve Švýcarsku zakázané“. V zemi zatím stojí pouhé tři minarety, Švýcarské lidové straně se ale podařilo získat 115 tisíc petičních podpisů. K vypsání referenda jich je přitom potřeba 100 tisíc. Vláda se prý pokusí referendu zabránit, obává se, že by vedlo k rozdělení ve společnosti.

Pravicová Švýcarská lidová strana sehnala dostatek hlasů potřebných k vypsání referenda. Švýcaři tentokrat půjdou k volebním urnám kvůli otázce, zda v zemi zakázat minarety. Pravice požaduje, aby byla do ústavy vložena věta o tom, že „stavění minaretů je ve Švýcarsku zakázané“.

V zemi zatím stojí pouhé tři minarety, Švýcarské lidové straně se ale podařilo získat 115 tisíc petičních podpisů. K vypsání referenda jich je přitom potřeba 100 tisíc. Vláda se prý pokusí referendu zabránit, obává se, že by vedlo k rozdělení ve společnosti.

Podobné debaty o stavbách mešit přitom zaznívají i z dalších zemí. Odpor vůči přibývajícím minaretům roste v Německu, Rakousku, Itálii či Nizozemí.


http://www.sme.sk/c/3966288/Svajciarska-krajna-pravica-chce-v-krajine-zakazat-minarety.html

http://www.nzz.ch/nachrichten/schweiz/initiative_gegen_minarette_eingereicht_1.778901.html