Paroubek kvičí, nevěřte koruně
Autor: Dušan Streit | Publikováno: 31.07.2008 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace
Kdo má zájem na tom, aby Češi zůstali chudí? Vzpomeňte na Špidlovu kampaň proti živnostníkům, že za ně zaměstnanci musí platit odvody. Teď nám chce Paroubek přepočtem na eura po vzoru svého kolegy Fica znehodnocovat úspory. Pro něj je nejlepší volič, který nemá peníze a na chatrnou obživu si vydělává v nějaké montovně u pásu. Čím více těch lidí bude, tím pro něj a ČSSD lépe. Pak se s plnou silou volební agitky o ně může začít brát.

Dojemná Paroubkova péče o měnovou politiku má jednu chybu. O kondici ekonomiky lépe než účelové spekulace politiků a zištné nářky vývozců vypovídá důvěra korunových investorů. Oni riskují svůj majetek.

 

Ale od Paroubka je to poplašná zpráva. Nikdo by neinvestoval do měny země, kde by ekonomika stála před nějakými otřesy nebo před dramatickým poklesem. Posilování koruny tak je výrazem důvěry těch, kteří si ji k investicím vybrali v konkurenčním prostředí. Kapitál první  prchá, když zavětří problémy.

Uvědomme si, že koruna už teď má o půl procenta nižší úrokový výnos než země v eurozóně. Přesto, jak vidno, má koruna větší důvěru. Je to pro ni vyznamenáním. Nebo si někdo může myslet, že může posilovat měna, kde by se schylovalo k průšvihu?

Ano, někteří vývozci nebudou dosahovat zisků, na které byli zvyklí. Někteří dokonce odejdou dále na východ. Nějaký průmysl, založený na nízké přidané hodnotě, prostě zkrachuje. Bez orientace na inovace a kvalitu to bude čekat například textilní průmysl. Ale chceme vést cenovou válku s asijským zbožím? A měnová podbízivost není ničím jiným než cenovým rabatem.

Tyto tendence jsou prostě nezvratné a svědčí jen o zvyšující se životní úrovni u nás. Tento trend by měli politici podporovat. Je třeba si uvědomit, že nastal konec investičních pobídek montovnám a extenzivnímu pojetí ekonomiky. Hyundai například asi z posilování koruny nadšen nebude. Ale naši politici nejsou zvoleni v zájmu zahraničních firem, ale občanů.

Fakt je ten, že lobby zahraničních korporací, exportérů a ČSSD, pokud se k nim opravdu přidá ČNB, může žádoucí trend zvrátit. Kapitál je velmi plachý. Připomíná mi to scénu, kdy jeden leze na strom a druhý neustále s tím stromem třepe, prý lez dolů, ať nespadneš. Samozřejmě že jej shodí, načež mu vyčiní: Tak vidíš, já to říkal.

Proč bychom třeba měli spěchat s přijetím eura, když stále není vypuštěn kurzový polštář, kdysi nastavený Klausem? Proč se zbavovat důvěryhodné rostoucí měny, jejímž kurzem se budou přepočítávat naše úspory? Vypadá to hloupě, ale i kdyby byl kurs 12 korun za euro, tak pořád by si Němci koupili za svůj plat při stejných cenách dvakrát více než my. A v Evropské unii jsme proto, aby se veškeré ceny včetně ceny práce vyrovnávaly, ne fixovaly v nevýhodném kursu.

Také jako by se zapomínalo, že silná koruna zlevňuje dovozy, dokonce i subdodávky exportétům. U energií se to promítá do celého spektra zboží a služeb. Silná koruna nás částečně odděluje od celosvětové recese.

Každý, kdo žije a vydělává v Česku, si musí uvědomit, že jsme s těmi finančními investory na stejné lodi. Jenže my neinvestujeme jen peníze, ale své životy, práci, odměny a úspory v korunách. Na rozdíl od nich jsme však neinvestovali dobrovolně (pokud nechceme emigrovat). Stejně jako ti investoři máme zájem na tom, abychom si za koruny nekoupili stále méně a aby nám úroky kryly aspoň inflaci. A to se teď neděje, když úroky kryjí inflaci tak z poloviny. Pak musíme stejně jako oni investoři spoléhat, že nám to bude kompenzovat aspoň posilující koruna.

Politických důvodů, proč na zádech občanů je třeba posílit ekonomiku, se najde vždycky dost, momentálně v zájmu exportérů. Gottwald vymyslel dokonce v padesátých letech speciální způsob devalvace a také měl dobrý důvod, že k penězům nebyl dostatek zboží. To naštěstí Paroubek už nemůže, takže intervenuje aspoň verbálně. Dnes je dostatek zboží, ale může se stát, že Češi nebudou mít na něj peníze.

Kdo má zájem na tom, aby Češi zůstali chudí? Vzpomeňte na Špidlovu kampaň proti živnostníkům, že za ně zaměstnanci musí platit odvody. Teď nám chce Paroubek přepočtem na eura po vzoru svého kolegy Fica znehodnocovat úspory. Pro něj je nejlepší volič, který nemá peníze a na chatrnou obživu si vydělává v nějaké montovně u pásu. Čím více těch lidí bude, tím pro něj a ČSSD lépe. Pak se s plnou silou volební agitky o ně může začít brát.

PS O problematice jsem naposled psal zde a zde.

http://streit.blog.idnes.cz