Šokující: Nova musí zaplatit 100 tisíc za "islamofobní" reportáž
Autor: Redakce | Publikováno: 28.08.2008 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Reportáž o Syřanovi Mohamedu Fahedovi, který loni v Želežicích u Brna zabil svoji ženu, byla xenofobní, zní verdikt Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Nova musí zaplatit pokutu 100 tisíc korun, protože reportáž "obsahovala prvky islamofobie". Radním se nelíbilo, že v klíčové pasáži zpravodajského příspěvku byla řeč o islámském právu šáría. „Reportáž obsahovala prvky xenofobie a islamofobie, a tím mohla vést k nenávisti vůči určité skupině obyvatel,“ píše se v prohlášení Rady. Reportér totiž mluvil o islámském právu, které umožňuje zabít nevěrnou manželku, čímž podle radních Nova vzbudila mylný dojem.

Reportáž o Syřanovi Mohamedu Fahedovi, který loni v Želežicích u Brna zabil svoji ženu, byla xenofobní, zní verdikt Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Nova musí zaplatit pokutu 100 tisíc korun, protože reportáž "obsahovala prvky islamofobie". Radním se nelíbilo, že v klíčové pasáži zpravodajského příspěvku byla řeč o islámském právu šáría.

„Reportáž obsahovala prvky xenofobie a islamofobie, a tím mohla vést k nenávisti vůči určité skupině obyvatel,“ píše se v prohlášení Rady. Reportér totiž mluvil o islámském právu, které umožňuje zabít nevěrnou manželku, čímž podle radních Nova vzbudila mylný dojem. „V Sýrii totiž formálně platí evropské právo, a ne právo šaría,“ řekl místopředseda rady Jiří Šenkýř. „U nás v horách, pokud muže žena ponižuje, má právo ji zabít,“ řekl přitom Syřan před soudem podle brněnského Deníku.

Na reportáž si stěžovali muslimové z Brna. Ani šáría neumožňuje svévolné zabíjení žen, tvrdí. „Fahed spáchal zločin i podle islámských zákonů. Bohužel v očích české veřejnosti za to dnes nesou odpovědnost přistěhovalci a muslimové," řekl největší český odborník na islám Lukáš Lhoťan z Islámské nadace v Brně.

Nova pochybnení odmítá a obrátí se k soudu.

zdroj