ODS: Eurocentralisté v europarlamentu zneužívají situaci v Gruzii
Autor: Redakce | Publikováno: 03.09.2008 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Europoslanecký klub ODS nesouhlasí se zneužíváním rusko-gruzínské krize jako politického argumentu k urychlené ratifikaci Lisabonské smlouvy. Proto klub nepodpořil dnešní usnesení EP k situaci v Gruzii. Připomínáme, že EU se na posledním summitu byla schopna rychle dohodnout na jednotném stanovisku i za stávajícího smluvního rámce. To je jasný důkaz, že akceschopnost EU nezávisí na existenci Lisabonské smlouvy.

Rezoluce Evropského parlamentu k situaci v Gruzii

Europoslanecký klub ODS nesouhlasí se zneužíváním rusko-gruzínské krize jako politického argumentu k urychlené ratifikaci Lisabonské smlouvy. Proto klub nepodpořil dnešní usnesení EP k situaci v Gruzii.

Připomínáme, že EU se na posledním summitu byla schopna rychle dohodnout na jednotném stanovisku i za stávajícího smluvního rámce. To je jasný důkaz, že akceschopnost EU nezávisí na existenci Lisabonské smlouvy.

 

Jan Zahradil

předseda klubu ODS v EP

 

 

 

Europoslanci ODS proti zákazu klonování zvířat

Europoslanci ODS se při dnešním hlasování v Evropském parlamentu postavili proti zprávě Neila Parishe vyzývající Evropskou komisi k zákazu klonování zvířat za účelem výroby potravin včetně chovu a dovozu klonovaných zvířat a masných a mléčných výrobků z nich pocházejících.

Zákaz klonování je útokem na svobodu vědeckého bádání i na svobodu podnikání. Omezování těchto svobod nepřinese Evropské unii nic dobrého. Naopak. Povede k dalšímu odchodu vědců do USA a jiných států světa, kde tyto zákazy neplatí. Zákaz obchodování s těmito výrobky potom povede k dalším obchodním sporům v rámci WTO. Takový vývoj si nepřejeme.

Zdravotní i jiná rizika klonování musí být řádně a v souladu s platnými postupy a procedurami posouzena a výsledky těchto řízení musí být veřejnosti sděleny. Evropský úřad pro bezpečnost potravin provedl v prvním pololetí roku 2008 vědeckou konzultaci na toto téma a její výsledky nedávají žádné důvody k zákazu klonování.

 

Hynek Fajmon

mluvčí klubu ODS v EP pro zemědělství

 

 

 

Klub ODS v EP podporuje schvalování typu vodíkových vozidel

Europoslanci ODS dnes podpořili nařízení EP a Rady o schvalování typu vodíkových vozidel. Nařízení přichází ve správné době. Na jedné straně existuje množství technických řešení, na druhé straně výrobci připravují sériovou výrobu těchto vozidel. Je zapotřebí garantovat spotřebitelům dostatečnou míru bezpečnosti při užívání automobilů na vodík. Výrobci zase potřebují vědět, jakým testům bude jejich výrobek podroben.

Nepochybně je věcí trhu, na kolik se vozidla na vodíkový pohon prosadí. Bylo by však nešťastné, kdyby prosazování tohoto typu vozidla na evropský trh bránily nejasnosti kolem schvalovací procedury.

 

Petr Duchoň

člen Výboru pro dopravu a cestovní ruch