McCain: Nařídím preventivní útok na Írán, pokud by měl získat jadernou zbraň
Autor: Max Blaustein | Publikováno: 25.09.2008 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace
Republikánský kandidát na prezidenta USA John McCain prohlásil, že pokud by Írán měl získat jadernou zbraň, nařídí proti němu preventivní vojenský úder. John McCain se k Íránu vyjádřil v pořadu CBS 60 Minutes, kde byl dotázán, zda by jeho administrativa zahájila preventivní válku proti zemi, která by mohla představovat pro USA hrozbu, ale na USA by neútočila.

Republikánský kandidát na prezidenta USA John McCain prohlásil, že pokud by Írán měl získat jadernou zbraň, nařídí proti němu preventivní vojenský úder.

John McCain se k Íránu vyjádřil v pořadu CBS 60 Minutes, kde byl dotázán, zda by jeho administrativa zahájila preventivní válku proti zemi, která by mohla představovat pro USA hrozbu, ale na USA by neútočila.

McCain odpověděl, že útok by byl legitimní, „pokud by existovala prokazatelná přímá hrozba.“

„Představte si, že Íránci mají jaderné zbraně. A by máte celou řadu dalších informací o íránských úmyslech a můžete je předložit americkému lidu a světu, myslím, že je zřejmé, že bychom museli zabránit tomu, o čem jsme si absolutně jisti, že je přímou hrozbou životům amerických lidí,“ vysvětlil McCain.

Jedná se o dosud nejjasnější vyjádření postoje senátora McCaina k němuž se překvapivě v témže pořadu přiklonil i jeho soupeře Barack Obama, který dříve vojenské řešení vylučoval.

„Mám za to, že jaderně vyzbrojený Írán není skutečnou hrozbou pro nás, je to hrozba pro Izrael,“ řekl Obama. „Je to změna poměrů v regionu. Je to nepřijatelné. A proto jsem řekl, že nevylučuji žádnou možnost, včetně vojenské, jak zabránit Íráncům získat jadernou zbraň.“ Zdůraznil nicméně, že dává přednost diplomacii.

John Mc Cain - 5. část ze 7 přetisku rozhovoru, inkriminovaná odpověď v závěru

www.eretz.cz