Kapitalismus a socialismus nejsou dvěma stranami téže mince
Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 07.10.2008 | Rubrika: Reakce
Ilustrace
Z textů pana Semína je bohužel vždy cítit apriorní odpor k volnému trhu. A z tohoto textu je navíc hezky patrné i to, že někteří katolíci (nejen pan Semín) podle mě řeší trochu jiné otázky, než liberální ekonomové. Trh není dobrým systémem kvůli "dobrým duchům kapitalismu." Jenže zatímco někteří (zdůrazňuji: NĚKTEŘÍ) katolíci stále kreslí ideál a snaží se obracet lidi na víru (plnou solidarity, ohleduplnosti, lásky k bližnímu), zastánce svobodného trhu si realisticky uvědomuje, že lidi jsou svině, s prominutím. A tak propaguje volný trh, který nedělá ze sviní beránky, ale zcela logickým systémem interakcí využívá i špatné lidské vlastnosti k dobru.

Reakce na:

http://www.euportal.cz/Articles/3399-kapitalismus-a-socialismus-jsou-dvema-stranami-teze-mince.aspx

 

Z textů pana Semína je bohužel vždy cítit apriorní odpor k volnému trhu. A z tohoto textu je navíc hezky patrné i to, že někteří katolíci (nejen pan Semín) podle mě řeší trochu jiné otázky, než liberální ekonomové.

Trh není dobrým systémem kvůli "dobrým duchům kapitalismu." Jenže zatímco někteří (zdůrazňuji: NĚKTEŘÍ) katolíci stále kreslí ideál a snaží se obracet lidi na víru (plnou solidarity, ohleduplnosti, lásky k bližnímu), zastánce svobodného trhu si realisticky uvědomuje, že lidi jsou svině, s prominutím. A tak propaguje volný trh, který nedělá ze sviní beránky, ale zcela logickým systémem interakcí využívá i špatné lidské vlastnosti k dobru. Hamižnost investorů vede v USA k velkým investicím do zdravotnictví. Ano, je to hnusné, že je v USA i zdraví do značné míry bráno jako tržní statek. Ale díky tomu, že je tam tak ekonomicky determinované, jsou ti hamižní investoři ochotní nacpat do výzkumu velké prachy. Výsledkem jsou nové léky, které se po pár letech třeba jako generika vyrábějí levněji, a třeba i v Evropě.

Pane Semíne, ve svobodné společnosti nikdo nikomu nebrání vytvářet různá družstva, společenstva, založená na solidaritě. Ale nemůžete to lidem nařídit jako stěžejní systém, právě proto, že lidi z příkazu solidární a svatí nebudou. Někde jsem slyšel, že socialismus by uspěl, kdyby lidé měli morálku řeholních sester. Jenže nemají. Proto je potřeba je zapřáhnout do systému trhu.

S oněmi informacemi, které mohou zahýbat trhem, i s faktem, že kapitálové trhy jsou zcela odtržené od fundamentálních faktorů, s Vámi souhlasím, stejně jako s tím, že - jak říkávám - morálka má svůj ekonomický rozměr. Ale řešením není zboření volného trhu.