Václav Klaus o vlajce Evropské unie
Autor: Redakce | Publikováno: 16.12.2008 | Rubrika: Citáty
Ilustrace
Pořád si myslím, že jsme Českou republikou a že nejsme nějakou provincií Evropské unie. V tomto smyslu je pro mě ta vlajka česká dominantní, nezastupitelná. Nemá být nejen zastupována, ale ani zastiňována nějakou vlajkou jinou...

Výběr výroků prezidenta Václava Klause a pracovníků prezidentské kanceláře


Prezident Václav Klaus, 30. dubna 2004:
"Já teď bezprostředně ani nevím, jestli vlajku Evropské unie máme na Hradě... Myšlenka, že bychom měli na Pražském hradě k prezidentské zástavě přidávat a vyvěšovat vlajku Evropské unie... Já myslím, že k tomu jsem od žádného občana České republiky mandát, pokyn, příkaz, prosbu nedostal."


Prezident Klaus, 16. července 2004:
"Pražský hrad byl vždy symbolem české státnosti a myslím, že evropská vlajka má být vyvěšována někde jinde než tady.


Petr Hájek, tehdejší mluvčí prezidenta, 12. října 2005:
"K plnohodnotnému členství v EU vede určitě jiná cesta, než je eurofangličkářství," řekl poté, co architekt Bořek Šípek a hudebník Michael Kocáb doručili na Hrad dopis, ve kterém vyzvali prezidenta Klause k vyvěšení vlajky unie.


Prezident Klaus, 20. listopadu 2005:
"Pořád si myslím, že jsme Českou republikou a že nejsme nějakou provincií Evropské unie. V tomto smyslu je pro mě ta vlajka česká dominantní, nezastupitelná. Nemá být nejen zastupována, ale ani zastiňována nějakou vlajkou jinou." (TV Prima)


Mluvčí prezidenta Radim Ochvat, 13. října 2008:
"Kvůli českému předsednictví neplánujeme vyvěsit symbol Evropské unie... Stejně jako na Hradě není vlajka EU, nevisí tam nastálo ani vlajka NATO či OSN, organizací, jejichž členem je země také." 

 

EU