Zločiny proti Evropské unii
Autor: Petr Mach | Publikováno: 20.11.2004 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Za poškození internetových stránek jakékoliv mezinárodní organizace od EU po Al Kajdu hrozí v České republice od nynějška doživotí!

Sněmovna přehlasovala veto prezidenta a schválila novelu trestního zákona, která uzákoněním eurozatykače zbavuje v rozporu s českou ústavou občany práva hájit se před českým soudem a která staví činy proti „mezinárodní organizaci“ na úroveň vlastizrady. Vláda hájila novelu tím, že je namířena proti největším zločincům. Záběr zákona je ale mnohem širší.

Nejen krvavý útok na civilisty, ale i poškození majetku včetně vlastního majetku „v úmyslu narušit nebo zničit základní politickou, hospodářskou nebo sociální strukturu mezinárodní organizace“ se v novém trestním zákoně staví na roveň vlastizrady a hrozí za něj až doživotní vězení. Jak uvedl prezident Václav Klaus v odůvodnění svého veta, „Vlastizradou se tak stává např. i záškodnictví namířené proti jinému státu a spáchané naším občanem. To je zcela nové, vpravdě revoluční vidění světa.“

Paradoxní je, že ačkoliv zákonodárce mohl mít „mezinárodní organizací“ na mysli Evropskou unii, tím, že se to neodvážil říct přímo a že neříká poškození jaké mezinárodní organizace je trestné, stává se u nás trestné na úrovni vlastizrady poškození jakékoliv mezinárodní organizace!

Široká definice teroristického činu

Definice teroristického činu je navíc tak široká, že potrestán bude i ten, kdo v úmyslu narušit strukturu mezinárodní organizace „poškodí veřejné zařízení, dopravní nebo telekomunikační systém, včetně informačního systému nebo jiné důležité zařízení, veřejné prostranství nebo majetek.“ To znamená, že za poškození internetových stránek jakékoliv mezinárodní organizace od EU po Al Kajdu hrozí v České republice od nynějška doživotí!

Navíc, stejným trestem bude potrestán nejen ten, kdo takový čin spáchá, ale i ten, kdo takovým jednáním vyhrožuje, nebo „kdo takové jednání materiálně nebo jinak podporuje.“ Nový trestní zákon se tak může snadno stát zneužitelným nástrojem vládnoucí moci.

Ztráta práva hájit se před naším soudem

Součástí novel trestního zákona je i evropský zatýkací rozkaz. Vydá-li jej soud cizí jurisdikce, náš soud mu vydá našeho občana automaticky tehdy, pokud je v zahraničí obviněn nejen z terorismu, ale i z činů jako korupce, podvod či rasismus, nebo pro „podvod podle Úmluvy o ochraně finančních zájmů Evropských společenství“ (což může být např. dovoz zboží ze zahraničí bez zaplacení cla).

To, jestli jsme se takového činu skutečně dopustili, nebude v případě vydání evropského zatykače cizím soudem posuzovat náš soud. Vláda tímto zákonem jednoduše zbavila své občany práva hájit se před českým soudem a upřela jim tak základní občanské právo, a to navíc v rozporu s Ústavou České republiky, která nedovoluje vydání vlastního občana do zahraničí proti jeho vůli.

Zákon začíná platit, ale Jiří Pospíšil, poslanec za opoziční ODS, která byla od počátku proti eurozatykači, již sepisuje podnět k Ústavního soudu. Nyní bude záležet na Ústavním soudu, zda eurozatykač v našem právním řádu zůstane, či ne.

vyšlo v Laissez Faire říjen 2004