Nadnárodní korporace vyvádějící zisk do zahraničí si pomoc státu nezaslouží.
Autor: Radim Fiala | Publikováno: 29.04.2020 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Bohužel Babišova vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM navrhla a prohlasovala svojí většinou poslanců, aby státem garantované miliardové úvěry pro firmy v rámci současné krize kolem koronaviru mohli čerpat i nadnárodní korporace registrované v daňových rájích s nejasnými vlastníky! Hnutí SPD bude nadále prosazovat zdanění nadnárodních korporací i navzdory vládě a EU.

Dánská vláda informovala, že vládní pomoc kvůli koronaviru bude odepřena těm podnikům, které daní své zisky v zahraničí a v daňových rájích. Podle serveru The London Economic je polská vláda připravena jednat podobně. A ve Velké Británii se prý ozývají hlasy, že by vláda Borise Johnsona měla jednat obdobně. To je velmi rozumný postup a Česká republika by se měla podle mě zachovat stejně. Náš poslanec SPD Jan Hrnčíř už navrhl ve sněmovně stejnou věc. Bohužel Babišova vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM navrhla a prohlasovala svojí většinou poslanců, aby státem garantované miliardové úvěry pro firmy v rámci současné krize kolem koronaviru mohli čerpat i nadnárodní korporace registrované v daňových rájích s nejasnými vlastníky! Hnutí SPD bude nadále prosazovat zdanění nadnárodních korporací i navzdory vládě a EU.

Podmínkou pro získání kompenzace od státu dle návrhu SPD by bylo, aby podniky byly vlastněny osobami, které jsou daňovými rezidenty v České republice (fyzické či právnické osoby) – čili platí daně tady, a ne v cizině.

Babišova vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM navrhla a prohlasovala svojí většinou poslanců, aby státem garantované miliardové úvěry pro firmy v rámci současné krize kolem koronaviru mohli čerpat i nadnárodní korporace registrované v daňových rájích s nejasnými vlastníky. Takže se české peníze daňových poplatníků dostanou bůhvíkam do bůhvíjakých rukou. Ale určitě to nebudou české firmy, které daní v České republice. Hnutí SPD hlasovalo proti, ale jsme bohužel v opozici. Podpořte nás prosím ve volbách, ať jsme silnější a změníme to.

Vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM bohužel zamítla také návrh poslanců SPD na zdanění dividend, které nadnárodní korporace vyvádějí svým vlastníkům z tuzemska do zahraničí. Podle kabinetu je tento návrh mimo jiné v rozporu se směrnicí EU. Srážková daň na dividendy by podle našeho návrhu činila 15 procent. Dopadla by na zahraniční vlastníky, kteří nepřetržitě nejméně jeden rok drží v tuzemské korporaci alespoň desetiprocentní podíl.

V České republice dochází dlouhodobě k nadměrnému odlivu zisků do zahraničí, kdy jednou z forem je výplata dividend, jejichž prostřednictvím každoročně odtékají stovky miliard korun. Mizí na 300 miliard korun do kapes nadnárodních korporací.

Hnutí SPD nemá strach z nadnárodních korporací ani z EU jako ostatní politické strany a jejich zdanění budeme nadále prosazovat. Zisk z naší práce musí zůstat v České republice.

https://www.parlamentnilisty.cz/…/Dansko-jde-prikladem-Kdo-…