Komise EU prohlásila odmítnutí azylu na hranicích za ilegální
Autor: odjinud | Publikováno: 09.07.2020 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Evropská komise prohlásila, že členské státy Evropské unie nemohou žadatelům o azyl odmítnout žádosti o azyl na svých hranicích nebo blízko u svých hranic. Komisařka pro vnitřní záležitosti a migraci Ilva Johansson prohlásila, že země by neměly migranty odhánět od svých hranic a že všem žadatelům o azyl by se mělo dovolit, aby žádosti podali uvnitř území Evropské unie.

Evropská komise prohlásila, že členské státy Evropské unie nemohou žadatelům o azyl odmítnout žádosti o azyl na svých hranicích nebo blízko u svých hranic.

 

Komisařka pro vnitřní záležitosti a migraci Ilva Johansson prohlásila, že země by neměly migranty odhánět od svých hranic a že všem žadatelům o azyl by se mělo dovolit, aby žádosti podali uvnitř území Evropské unie.

„Odmítání je ilegální. Sice ne všichni musí mít právo na azyl, ale všichni mají právo, aby se s nimi zacházelo v souladu s našimi hodnotami. Když lidé žádají o azyl v EU, tak se dovolávají evropských hodnot. A my musíme takovýto apel ctít,“ řekla podle Il Giornale paní Johansson.

Johansson dodala, že EU povede vyšetřování členských států, které si dovolí migranty na svých hranicích odmítat. Komisařka řekla: „Nemůžeme chránit hranice EU porušováním lidských práv. Podle mého názoru nastal čas zvážit možnost zřídit nový mechanismus monitorování odmítání na hranicích. Musíme totiž zajistit, že členské státy budou zákony EU respektovat.“

 

 

Evropská komise dávala jasně na srozuměnou, že podporuje, aby její hranice zůstaly pro žadatele o azyl otevřené i během koronavirové krize.

V březnu se zpočátku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen pokoušela udržet i všechny vnitřní hranice EU otevřené, kdy prohlašovala: „V tomto krizovém okamžiku je nanejvýš důležité udržet fungovat náš vnitřní trh.“

Mnohé země své hranice zavíraly kvůli pandemii, ale v poslední době po uvolnění karantén zažívají vzestup příchodů nových žadatelů o azyl, zvláště v Itálii.

Tyto příchody jsou v posledních týdnech v souběhu s obnovou aktivit neziskovek provozujících přívozy migrantů ve Středozemním moři.

Minulý týden přivezla neziskovka Mediterranea záchrana lidí do Itálie ze Severní Afriky 43 migrantů, z nichž osm bylo pozitivně testováno na wuhanský koronaviru. Minulý měsíc německá neziskovka Sea-Watch přivezla 209 migrantů, z nich 28 bylo na tento virus otestováno pozitivně.

ANNE CHAON/AFP/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

8 Jul 2020

www.reformy.cz