Klaus: Pád vlády je Topolánkův neúspěch
Autor: Viliam Buchert | Publikováno: 29.03.2009 | Rubrika: Rozhovory
Ilustrace
jeho svržení z funkce předsedy ODS jsem nikdy neusiloval a jestli si to on myslí, pak je to smutné. Na úterním pádu vlády jsem se nijak nepodílel a myslím, že i toto dobře ví. Útokem na mě hledá obranu před zcela logickou kritikou svých spolustraníků za tento neúspěch. Zdůrazňuji, za tento jeho neúspěch.

 

Odpovědi prezidenta republiky na otázky deníku MF Dnes


 

Pane prezidente, premiér Mirek Topolánek tvrdí, že už od jeho zvolení předsedou ODS v roce 2002 jste se jej snažil odstranit z funkce a že jste stál i za současným pádem jeho vlády. Má premiér pravdu?

Sestavením „přeběhlické“ vlády v lednu 2007 se Mirek Topolánek dostal do bezvýchodné situace a úterní hlasování ve Sněmovně bylo jejím logickým vyvrcholením. On to jistě ví. O jeho svržení z funkce předsedy ODS jsem nikdy neusiloval a jestli si to on myslí, pak je to smutné. Na úterním pádu vlády jsem se nijak nepodílel a myslím, že i toto dobře ví. Útokem na mě hledá obranu před zcela logickou kritikou svých spolustraníků za tento neúspěch. Zdůrazňuji, za tento jeho neúspěch.

Sešel jste se na schůzkách s Jiřím Paroubkem a Pavlem Bémem, o kterých hovoří Topolánek i někteří další lidé a které se měly uskutečnit před sjezdem ČSSD? Na nich prý měl být s vámi domlouvaný postup při vyslovování nedůvěry vládě?

Jeho výroky o mých schůzkách s Jiřím Paroubkem a Pavlem Bémem před sjezdem ČSSD jsou naprostou lží a to lží velmi záměrně šířenou s cílem mne poškodit. S Jiřím Paroubkem jsem se v roce 2009 nesetkal, nemýlím-li se, naposledy jsem ho viděl na Pražském hradě při loňských oslavách 28. října. Pavla Béma jsem viděl minulý týden na Pražském hradě při předávání Zlatého záchranářského kříže, ale – jak i on někde poznamenal v médiích – neměli jsme příležitost si vyměnit ani jedno jediné slovo, ani si při tomto slavnostním aktu podat ruku. Shrnu to. S nikým z nich jsem si před sjezdem ČSSD nic nedomlouval. Na sjezdu ČSSD jsem řekl několik jasných slov, ze kterých jistě  není možné dedukovat cokoli o plánu na svržení vlády. Mluvil jsem tam naopak o odpovědnosti vůči naší zemi jako celku. 

Mirek Topolánek hovoří také o tom, že vaše vztahy nejsou už léta dobré a že byly prezentovány jinak, než to je ve skutečnosti. Jak se na to díváte z vaší strany? A skutečně jste už opustil zcela ideové postoje ODS, jak to premiér naznačuje?

Nikdy jsem nepředstíral, že jsou mezi mnou a Mirkem Topolánkem nějaké blízké či přátelské vazby. Dlouhá léta jsme však udržovali vztahy korektní. To je všechno, o nic více jít nikdy nemohlo. Můj pohled na svět je diametrálně odlišný od pohledu jeho, on se se základními idejemi ODS nikdy neztotožnil a pouze se to v poslední době více a více projevilo. Já ideové postoje, které jsem při založení ODS formuloval, nikdy neopustil. 

Viliam Buchert, MF Dnes, 28. března 2009

Václav Klaus

 

 

Soubor:Flag of the president of the Czech Republic.svg