Otevřený dopis Evropské komisi ohledně polských voleb
Autor: Marek Bartoš | Publikováno: 27.10.2005 | Rubrika: Politika
Ilustrace
A proto jste hned, tedy jeden z Vašich mnoha mluvčích, prohlásili, že si na nového polského prezidenta Lecha Kaczyńského posvítíte a budete bedlivě sledovat jeho prezidentování. Připadá Vám to normální? Připadá Vám normální, že vy – lidem nezvolení komisaři – chcete kontrolovat, nebo dohlížet na demokraticky, zcela regulérně a svobodně zvoleného prezidenta suverénní a demokratické země?

Nejdražší komise,

to nemyslíte vážně! Se zaujetím jsem sledoval prezidentské volby v Polsku. Sice nevyhrál můj favorit, ale i tak si myslím, že můžu být spokojený – vyhrál kandidát pravice. Což Vás jistě příliš nepotěšilo, že? A proto jste hned, tedy jeden z Vašich mnoha mluvčích, prohlásili, že si na nového polského prezidenta Lecha Kaczyńského posvítíte a budete bedlivě sledovat jeho prezidentování. Připadá Vám to normální? Připadá Vám normální, že vy – lidem nezvolení komisaři – chcete kontrolovat, nebo dohlížet na demokraticky, zcela regulérně a svobodně zvoleného prezidenta suverénní a demokratické země? Vypadá to, že ano.

Na rovinu Vám proto říkám, že jsem z toho zděšen a v okamžiku, kdy jsem se to dozvěděl mně obešly mrákoty. Ne! Nejsem příliš citlivý, ani slabý se zdravím, ale toto, co předvádíte opravdu již není legrační. Už nejde o ty zcela běžné a již zevšednělé půtky mezi Vámi a Vašimi odpůrci. V tomto zcela bezprecedentním případě naznačujete, že budete „dohlížet“ na prezidenta suverénní členské země, v tomto případě Polska. To až u nás vyhraje volby strana, která není zrovna spokojena z Vaší činností ani s činností celé té Vaší unie, budete kontrolovat a dohlížet i na její práci? No to protěž pánbůh!

Navíc bych se Vás chtěl otázat z jaké pozice chcete tohoto nejvyššího polského ústavního činitele kontrolovat? Rozhodně se nemůžu spokojit s tvrzením, že na to máte právo, protože chcete dohlížet na dodržování práva unie a pan nový prezident již několikrát ve své předvolební kampani naznačil, že se jím nehodlá zas až tak moc řídit. Pokud mě má chabá paměť nešálí, tak nad dodržováním zákonů unie bdí jiná instituce než je ta Vaše. Ano, správně. Je to Evropský soudní dvůr se sídlem ve Štrasburku. Můžu Vás proto ubezpečit, že tato soudní stolice si jistě nenechá ujít případné prohřešky polského prezidenta. Proto bych Vás chtěl požádat, aby jste zanechali svých neuvěřitelných plánů a radši se věnovali něčemu kloudnějšímu. Myslím, že máte problémů ažaž, tak je laskavě řešte a neřešte to, co je zcela mimo rozum!

A ještě jedna nejasnost mně vrtá hlavou – co byste udělali, kdyby opravdu pan prezident, jak proklamoval, znovu zavedl v Polsku trest smrti, který Vy z jakýchsi vyšších lidských principů zavrhujete? Nebo kdyby pan prezident omezil práva homosexuálů? Co byste dělali? Nechali byste ho sesadit jako proti unijního exota? Mně sice tato skupina nevadí, nejsem rasista, ale Polsko je intenzivně nábožensky založená, konzervativní společnost, které činí velké problémy uznat práva těchto skupin, tak jak si to Vy představujete. A v žádném případě jí to nemůžete mít za zlé. Pořád jsem však nedošel na to, jakým způsobem hodláte zabránit tomu, aby k něčemu takovému nedošlo. Neznám sice tak detailně polskou ústavu, co však vím jistě je to, že Vy prezidenta nemůže ani pokutovat, ani trestat, ani dokonce odvolat. A mám takový dojem, že to není zakotveno ani v žádné právní normě unie – pravomoc napomínat či jakkoliv trestat prezidenta členské země, prostě nemáte!

Takže, vážená komise! Pokud tato zpráva nebyla myšlena vážně, bylo by vhodné, aby byl ten zřejmě psychicky narušený mluvčí vyhozen. Víte, ono to pak nedělá dobrotu, když zaměstnáváte takové jedince. Ovšem pak mě napadá druhá možnost, která vypadá mnohem pravděpodobněji. Totiž, že to opravdu myslíte vážně a máte v plánu špiclovat nového prezidenta Polska. Upřímně přiznávám, že tato možnost mě děsí, právě svou velkou pravděpodobností.

Proto berte tento dopis jako skutečně dobrou radu. Protože pokud hodláte takto postupovat, nedopadne to dobře. Navíc si myslím, že by to na Vaší již tak silně pošramocené pověsti moc nepřidalo. Nechováte se totiž v mnoha ohledech příliš demokraticky a to znepokojuje celou řadu lidí, nejen mě. Proto berte tento dopis jako varování a radu, jak dál nepostupovat.

Jsem občan zatím suverénního, členského státu unie. A chci aby to tak i nadále zůstalo! Proto přestaňte dělat tyto své stupidní kroky a začněte dělat opravdovou práci, která Vám tam zatím stojí!

S pozdravem a upřímnou zdravicí Váš nepříznivec Marek Bartoš, v.r., Česká republika

25. října 2005, kdesi v Evropě