Čtvrtá islámská konference: Německo se podvoluje muslimům
Autor: Redakce | Publikováno: 12.07.2009 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Islám si dnes v Německu nemůže žádný politik či jakýkoli popřední činitel dovolit ignorovat. Islámské komunity se za několik málo desetiletí v Německu natolik etablovaly, že sám současný ministr vnitra Schäuble na začátku svého stávajícího volebního období prohlásil, že islám je součástí německé společnosti. Ve čtvrtek byla v Berlíně zahájena 4. islámská konference mezi německými státními představiteli a zástupci muslimských komunit Německa.

Islám si dnes v Německu nemůže žádný politik či jakýkoli popřední činitel dovolit ignorovat. Islámské komunity se za několik málo desetiletí v Německu natolik etablovaly, že sám současný ministr vnitra Schäuble na začátku svého stávajícího volebního období prohlásil, že islám je součástí německé společnosti. Ve čtvrtek byla v Berlíně zahájena 4. islámská konference mezi německými státními představiteli a zástupci muslimských komunit Německa.

Konference se konala v určité návaznosti a kontextu na konferenci EU o imigraci a integraci konané v polovině června, která však nedošla k zazším závěrům než těm, že imigraci je zapotřebí monitorovat a vyhodnocovat, že je úkolem všech států imigranty integrovat, a že počet imigrantů v EU se v současné době odhaduje na 30 milionů.

V pořadí už 4. islámskou konferenci v Berlíně zahájil její iniciátor – současný ministr vnitra Schäuble, který konstatoval, že konference jsou velkým úspěchem a posunem vpřed. Konference si „vyprofilovala kulturu vzájemného naslouchání“ mezi složkami státní a municipální správy a islámskými komunitami. Kancléřka Merkelová, která přijala účastníky konference ve svém úřadě, konstatovala, že "stát po léta muslimům málo naslouchal, a že ještě nejsme s dialogem u konce a čeká nás společné hledání odpovědí na otázky ohledně rasismu, extremismu, municipálně konsenzuální výstavby mešit, jakož i zapojení muslimských dětí do školní výuky v celém rozsahu osnov“. Mluvčí svazu zemských ministrů vnitra konstatoval, že konference posunula muslimy v Německu do společenského povědomí, nicméně mnoho konkrétních výstupů nepřinesla.

Islámští představitelé vyslovili zejména požadavek do budoucna na posílení legitimity a opodstatněnosti islámské konference na demokratických základech, neboť islámskou konferencí se učinilo zadost realitě – totiž, že muslimové tvoří nedílnou součást Německa. Ve svém závěrečném prohlášení však zástupci jednotlivých muslimských skupin těžko hledali konsenzus v otázce ztransparentnění financování (zejména ze zahraničí), jakož i postoji k radikálnímu islamismu.

PS: Ke zdrojovému článku v Die Welt je připojena aketa, zda Německo má zapotřebí islámskou konferenci; přes 80% hlasů tvrdí, že nikoli...

zdroj, zdroj, zdroj, zdroj

www.eurabia.cz