Francie: Bude ještě hůř
Autor: Michael Anděl | Publikováno: 17.11.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Situace ve Francii se pomalu, ale nejistě mírní, vatra dohořívá, kino končí, lidé se rozcházejí nebo snad, jak nám často cpou do hlavy naše sdělovací prostředky: „Včera vzplálo už jen 300 aut namísto 1 400, to už je skoro normál.“ jak uvedly např. Události 15.11. Jó, to je teda „normál“. Vždyť té lůze jenom došlo palivo (roz. jim nepatřící automobily). Jenom připomenu, že se nadále útočí na školy a pouliční teror zanechává za sebou krvavou stopu: spáleniště a jednoho umučeného muže.

Situace ve Francii se pomalu, ale nejistě mírní, vatra dohořívá, kino končí, lidé se rozcházejí nebo snad, jak nám často cpou do hlavy naše sdělovací prostředky: „Včera vzplálo už jen 300 aut namísto 1 400, to už je skoro normál.“ jak uvedly např. Události 15.11. Jó, to je teda „normál“. Vždyť té lůze jenom došlo palivo (roz. jim nepatřící automobily). Jenom připomenu, že se nadále útočí na školy a pouliční teror zanechává za sebou krvavou stopu: spáleniště a jednoho umučeného muže. Ano, tento bezbranný důchodce měl tu drzost chránit svůj majetek a byl tudíž umlácen, ale pozor, nepouštějme si k tělu žvásty našich macešských masmédií typu: „Během nepokojů přišel jeden muž o život…“ Přátelé, on neuklouzl po banánové slupce, nýbrž byl brutálně ubit. Kdy se konečně naučíme nazývat věci pravými jmény? Kdy přestaneme krvelačným teroristům říkat radikální hnutí, neonacistům pak pravicoví extrémisté, pyromanské chátře zas frustrovaní mládežníci? Kdy zanecháme těch trapných eufemizmů? A na druhou stranu, jak může být Sarkozy (sám syn imigranta) nazván rasistou? Cožpak řekl, že chamraď jsou Arabové? Nikoli, řekl, že chamraď jsou lidé, jež plundrují ulice, a to je pravda, nebo snad ne?!?!

Francouzská vláda zvolila jako taktiku (ne)řešení těchto násilností heslo: „Nech hranici dohořet“, namísto aby tomu učinila přítrž v zájmu obrany svých občanů, jak mimochodem ukládá zákon. Nyní ze všech stran slýcháme, že právě rasističtí Francouzi jsou odpovědní za onu nepřizpůsobivost muslimských imigrantů, že si současné problémy způsobili sami, když přistěhovalcům striktně vštěpovali francouzskou identitu (Francie ani Německo nikdy nevedly politiku multikulturalismu). Takto levicová individua odsuzují francouzský model asimilace imigrantů, a naopak vynášejí do nebe britský multikulturní model. Jakto že, v Británii s muslimi nejsou problémy? Mrtvoly v londýnském metru a Sulman Rushdie, jehož smrt požadovaly celé demonstrace muslimů (i těch britských), by nám mohly vyprávět. Lidem, co v metru zabíjeli, v Anglii nic nechybělo, studovali a soukromých školách, byli úspěšní, ale pak… Ani multikulturalismus není východiskem, tím je zcela jasně asimilace. Francie ji však nedokázala realizovat.

Francouzi ale zdaleka nenesou hlavní podíl na současné situaci. Vždyť ve stejné době, kdy Francie přijala vlnu muslimo-arabských imigrantům, přijala stejně tak množství Vietnamců a Židů. Židovští přistěhovalci přišli dokonce ze stejného regionu jako Arabové (Alžír, Maroko) a francouzská židovská obec je dnes největší v Evropě. Proč tedy nejsou také s Židy nebo Vietnamci obdobné potíže? Problém není v nějakém rasismu či ve Francouzích, nýbrž v celkové evropské koncepci sociálního státu. Proti tomuto nesmyslu, jež zaručuje koláče bez práce, se zatím neodvážila vzepřít ani Thatcherová. Např. Vietnamci přicházejí z pravidla za obchodem, avšak muslimové se ve Francii, ale i v Anglii těžko přizpůsobují. Slyšeli jste někdy Vietnamce vyhrožovat, že jestli nepřijmeme jejich víru, Buddha nás zmasakruje? Ti mají jiné starosti, jsou pracovití a právě produktivita je integruje do většinové společnosti. Problémoví, převážně muslimští přistěhovalci však zaměstnání moc nehledají, jenom tahají peníze z Francouzského státu, nudí se, nepracují, jsou jaksi nadbyteční.

Avšak pouliční řádění je teprve začátek - před Francií nyní stojí hrozba, jejíž důsledky pro Evropu nesou zkázu. Totiž události ve Francii odstartovaly novou vlnu reflexe otázky imigrantů. Ta se bohužel ubírá špatným směrem. Namísto toho, aby se okamžitě přehodnotil sociální stát, který je skutečnou příčinou současných problémů, evropské, převážně levicové struktury vyčítají Francouzům fiktivní rasismus a cpou jim multikulturalismus, pozitivní diskriminaci a jiné nesmysly. Ani Václav Havel si během své přednášky na UK (která se měla týkat 17. listopadu) neodpustil multikulturu zcela nemístně propagovat. Tento týden EU věnovala Francii 50 ml. euro na podporu imigrantských potížistů. Barroso jim však hodlá postupně vyplatit celou miliardu euro. A tohle je největší problém pro budoucnost, myslet si, že multikulturalismus něco vyřeší, zatímco jen vytváří další rozdíly. Pozitivní diskriminace je stejné zlo jako každá jiná diskriminace. Místo toho, aby naučili problémové přistěhovalce samostatného života, prohlubují jejich odlišnost, tlačí jim další subvence, zvýhodnění, příspěvky, podpory…

Michael Anděl
Autor je členem Mladé pravice (www.pravice.org)