Lídr britských euroskeptiků Nigel Farage rezignoval
Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 04.09.2009 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Europoslanec a lídr euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která se ve volbách do europarlamentu umístila na druhém místě po Konzervativní straně, Nigel Farage se vzdal své funkce lídra strany. Nyní se bude věnovat kampani k volbám do Dolní sněmovny, ve kterých vyzývá předsedu Dolní sněmovny Johna Bercowa za obvod Buckinham. Bercow je členem Konzervativní strany.

Europoslanec a lídr euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která se ve volbách do europarlamentu umístila na druhém místě po Konzervativní straně, Nigel Farage se vzdal své funkce lídra strany. Nyní se bude věnovat kampani k volbám do Dolní sněmovny, ve kterých vyzývá předsedu Dolní sněmovny Johna Bercowa za obvod Buckinham. Bercow je členem Konzervativní strany.

Farage uvedl, že řízení stranických záležitostí v Británii i v europarlamentu je pro jednu osobu příliš náročné. Farage se současně soustředí na svou funkci předsedy skupiny Evropa svobody a demokracie v Evropském parlamentu. Souboj o nového předsedu strany začne příští týden.

Jako předsedu frakce Nezávislost a demokracie ho ještě v minulém volebním období europarlamentu přijal na Pražském hradě český prezident Václav Klaus. Farage je výborný řečník a jeho projevy v europarlamentu s oblibou sleduje nejeden pracovník Kanceláře prezidenta republiky. Zvláště vicekancléř Petr Hájek je jeho velkým fanouškem.

Nigel Farage vystudoval Dulwich College. Členem Konzervativní strany byl thatcherista Farage až do roku 1992, kdy konzervativní premiér John Major podepsal Maastrichtskou smlouvu, která vedla k další centralizaci evropského společenství. V roce 1999 a 2004 byl zvolen do Evropského parlamentu za Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP), kterou spoluzakládal a jejímž lídrem je od roku 2006. Farage je ženatý, s manželkou Kirsten má čtyři děti.
 
 
Euro 4. 9. 2009
EURO