Topolánkův rival Bém bude mluvit před Hradem o Lisabonu
Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 03.10.2009 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Pražský primátor a stranický rival Mirka Topolánka z ODS Pavel Bém promluví v sobotu po irském referendu na akci odpůrců Lisabonské smlouvy před Pražským hradem. Pochod na Hrad pořádá iniciativa D.O.S.T. Záměrem organizátorů je přesvědčit prezidenta republiky Václava Klause, aby nepodlehl nátlaku a neratifikoval Lisabonskou smlouvu. Účast prezidenta na akci se v Kanceláři prezidenta republiky nadále zvažuje a bude záležet na výsledku irského referenda o Lisabonské smlouvě.

Pražský primátor a stranický rival Mirka Topolánka z ODS Pavel Bém promluví v sobotu po irském referendu na akci odpůrců Lisabonské smlouvy před Pražským hradem. Pochod na Hrad pořádá iniciativa D.O.S.T. Záměrem organizátorů je přesvědčit prezidenta republiky Václava Klause, aby nepodlehl nátlaku a neratifikoval Lisabonskou smlouvu. Účast prezidenta na akci se v Kanceláři prezidenta republiky nadále zvažuje a bude záležet na výsledku irského referenda o Lisabonské smlouvě.

Předseda ODS Mirek Topolánek po schůzce s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem řekl, že svou politickou kariéru spojí s osudem Lisabonské smlouvy a že udělá vše pro její schválení. Zároveň kritizoval senátory ODS za to, že podali k Ústavnímu soudu další stížnost. Senátora Jiřího Oberfalzera, který stížnost inicioval, označil Topolánek za Tlustého nohsleda.

To vyvovalo v řadách ODS řadu kritických ohlasů. Na Topolánkvo prohlášení senátor Jaroslav Kubera reagoval, že to vypadá spíše tak, že Toplánek je zase nohsledem Barrosa.

Kritika obratu Mirka Topolánka v otázce evropské integrace byla hlavním Bémovým tématem při minulém volebním kongresu ODS, na kterém kandidoval proti předsedovi strany Topolánkovi.

„Lisabonská smlouva je politický projekt, ve kterem nespatřuji pro Českou republiku žádnou výhodu. Nezaručuje nám nic kromě ztráty suverenity a omezení našeho vlivu. Negarantuje nám ani lepší, ani bezpečnější, ani svobodnější Evropu, ani řešení hospodářské krize. Na to dlouhodobě poukazují všichni kritici Lisabonské smlouvy včetně mě. Tato kritika je v ODS velmi slyšitelná, vždyť proti přijetí Lisabonu hlasovalo 37 ze 78 poslanců ODS. To není vůbec zanedbatelné číslo symbolizujicí názorovou různorodost uvnitř občanskych demokratů,“ sdělil Euro.cz primátor Bém.

„Prohlášení Mirka Topolánka vnímám jako jeho soukromou věc, o jejímž smyslu nechci příliš diskutovat. Pro mě není postoj předsedy ODS, se kterým nesouhlasím, překvapivý a reprezentuje tu část ODS, která naopak považuje Lisabon za prospešný. Za krokem senátorů nevidím nic jineho než oprávněnou obavu z toho, ze pokud dojde k ratifikaci Lisabonské smlouvy, bude výrazným způsobem omezena naše suverenita a dojde k pošlapáni liberalnich principů, na nichž byla Evropská unie budována,“ dodal Bém.

Poslankyně ODS Eva Dundáčková a Eva Páralová shánějí podpisy pro další žalobu na Lisabonskou smlouvu, tentokrát ze strany poslanců. Potřebují sehnat podpisy 41 poslanců. Ty by mohli získat právě mezi poslanci ODS, kteří hlasovali proti Lisabonu a dále mezi poslanci KSČM. Právní zpracování stížnosti má zajistit tým bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové.

Na shromáždění před Pražským hradem promluví za ODS europoslanci Ivo Strejček a Hynek Fajmon, senátor Jiří Oberfalzer a dorazit by měla i poslankyně Eva Dundáčková. Na akci se objeví i předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková.
 
 
Euro 2. 10. 2009