Topol je špatný, ale Gandalovič je ještě horší
Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 23.11.2009 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Mirek Topolánek je špatný, ale Petr Gandalovič je ještě horší. Tak by se dal zkráceně přeložit výsledek posledního, i přes snahu opozice, nevolebního kongresu občanských demokratů. Hned na začátku sjezdu opoziční skupina neuspěla s požadavkem, aby bylo možno na přání alespoň třetiny delegátů hlasovat tajně a aby se na nevolebním kongresu mimořádně volil předseda a první místopředseda strany.

Mirek Topolánek je špatný, ale Petr Gandalovič je ještě horší. Tak by se dal zkráceně přeložit výsledek posledního, i přes snahu opozice, nevolebního kongresu občanských demokratů. Hned na začátku sjezdu opoziční skupina neuspěla s požadavkem, aby bylo možno na přání alespoň třetiny delegátů hlasovat tajně a aby se na nevolebním kongresu mimořádně volil předseda a první místopředseda strany.

Topolánka se chtěli zbavit především delegáti z Ústeckého, Jihočeského, ale podle informací Euro.cz i z Plzeňského regionu. Současný předseda má řadu odpůrců i v jiných krajích, ale ti v Petru Gandalovičovi nespatřovali alternativu.

Proslýchá se totiž, že Gandalovič je ve vleku severočeských lobbistických skupin pohybujících se v lepším případě na hraně zákona, které na něj mají mít dokonce i kompromitující údaje, kterými je místopředseda strany Gandalovič vydíratelný. Gandalovičovi rovněž neprospěla aféra s černými dušemi v jeho regionu, ač se od ní ve svém projevu distancoval.

Řada silných kritiků Mirka Topolánka tedy považuje Gandaloviče za mnohem horší alternativu – ještě více ideově vyprázdněného politika a na lobbistické skupiny mnohem více napojeného člověka, než je Topolánek se svým Markem Dalíkem. Topolánek je podle nich špatný, ale Gandalovič je ještě horší.

Na kongresu došlo k významné změně stanov, kdy o zániku členství nerozhoduje pouze místní sdružení, ale i Výkonná rada na základě návrhu regionální rady. Vedení strany se tak pojistilo proti tomu, aby místní sdružení blokovala vyloučení vedení nepříjemných rebelů.

Kongres rovněž uložil předsedovi ODS svolat do konce února 2010 ideovou konferenci s programem Vize 2020 a programové teze pro volební období 2010 – 2014.

Nejvyšší orgán ODS také potvrdil současné kandidátky do sněmovny. Výjimku pro změnu může udělit Výkonná rada ODS na základě návrhu regionálního sněmu.

Delegáti uložili Výkonné radě, aby do konce února 2010 pro nominaci delegátů na kongres ODS v roce 2010 stanovila klíč, který by zohlednil počet hlasů získaných pro ODS v jednotlivých oblastech ve volbách do Poslanecké sněmovny, což by mělo částečně zabránit náboru černých duších, protože dosud se počet delegátů odvozuje od počtu členů jednotlivých sdružení.
 
Euro 22. 11. 2009