Velbloudi pod polárním kruhem
Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 11.01.2006 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
aneb multikulturalismus za hranicí lidského chápaní

V norském městě Loeten přišla radnice s „geniálním“ nápadem, jak asimilovat přistěhovaleckou minoritu z jižních krajin - město nakoupí celkem 20 kusů velbloudů, kteří cizincům pomohou začlenit se do norské společnosti...

Když jsem si tuto zprávu v deníku MF Dnes přečetl, měl jsem nejprve dojem, že se musí jednat o nějaký silvestrovský žert. Noviny však nesly nekompromisní datum 5. ledna. Svým způsobem - když jsem pak nad celou věcí přemýšlel – je to v dnešní době, prosycené křečovitou snahou stavět všechny kultury na stejnou úroveň (a mnohem spíše tu naši západní níže než všechny ostatní) vlastně jen jedna z mnoha podobných zpráv, jeden z mnoha podobných pokusů, jedna z mnoha nepochopitelných snah popřít vlastní civilizaci ve prospěch civilizace cizí. Takže čemu se vlastně divit?

V norském městě Loeten přišla radnice s „geniálním“ nápadem, jak asimilovat přistěhovaleckou minoritu z jižních krajin - město nakoupí celkem 20 ks velbloudů, kteří cizincům pomohou začlenit se do norské společnosti.

„Velbloudi byli součástí každodenního života značné části přistěhovalců, než k nám přišli. Řada z nich dokonce žila životem pouštních nomádů, kde velbloud představuje středobod dění,“ obhajuje krok radnice Wenche Irene Stensethová, členka zastupitelstva pověřená integrací přistěhovalců. Maso, mléko a kůže z velbloudů prý navíc přistěhovalcům poskytne obživu, ti prý totiž „netouží po ničem jiném, než pracovat a platit daně“ (sic!), ačkoli doposud žili ze sociálních dávek.

Co na tom, že velbloud - zvíře zvyklé na prostředí písečných pouští pod africkým sluncem - se bude muset nejprve sám asimilovat do chladné norské krajiny, jen kousek pod polárním kruhem. Hlavně, že se přistěhovalci budou cítit jako doma.

Norské město, které na podobný experiment přirozeně nemá dostatečné finanční prostředky, bude za tím účelem požadovat státní dotaci. Z peněz daňových poplatníků se tak bude financovat absurdní projev sociálního inženýrství - v krajině sobů a losů se budou prohánět zahalení nomádi na otužilých velbloudech, protože jinak zřejmě nejsou schopni se do civilizovaného světa začlenit.

Zdá se Vám to komické, stejně tak jako mně? Pak vítejte v Evropě 21. století - Evropě bez důstojnosti, bez hrdosti, v Evropě nevážící si sama sebe…