Nečas ujišťoval Camerona o loajalitě ODS
Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 21.04.2010 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Nový volební lídr ODS Petr Nečas minulý pátek odpoledne telefonicky hovořil se šéfem britských konzervativců a favoritem na britský premiérský post Davidem Cameronem. Jedná se o jejich první regulérní kontakt jako lídrů stran. Nečas Camerona ujistil, že ODS nemá v žádném případě v úmyslu opustit společnou frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a že své závazky dodrží. Euro.cz to sdělil zdroj z nejvyššího vedení ODS. Člen grémia ODS Euro.cz také řekl, že britští toryové takové ujištění velmi uvítali, protože byli poněkud znejistěni výměnou lídra ODS krátce před volbami a nevěděli, co přesně změna přinese.

Nový volební lídr ODS Petr Nečas minulý pátek odpoledne telefonicky hovořil se šéfem britských konzervativců a favoritem na britský premiérský post Davidem Cameronem. Jedná se o jejich první regulérní kontakt jako lídrů stran. Nečas Camerona ujistil, že ODS nemá v žádném případě v úmyslu opustit společnou frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a že své závazky dodrží. Euro.cz to sdělil zdroj z nejvyššího vedení ODS.

Člen grémia ODS Euro.cz také řekl, že britští toryové takové ujištění velmi uvítali, protože byli poněkud znejistěni výměnou lídra ODS krátce před volbami a nevěděli, co přesně změna přinese. Cameron byl prý na Mirka Topolánka zvyklý a věřil mu.

K nejistotě také přispěly výroky Evropské lidové strany (EPP), konkrétně rozhovor generálního tajemníka eurolidovců Antonia Lopeze Isturize z minulého týdne pro britská média o tom, že ODS se údajně chystá ECR opustit. Podle ODS je toto tvrzení generálního tajemníka pouze účelovým krokem, který má poškodit konzervativní frakci a její členy před plánovanými volbami jak v Česku, tak v Británii.

Podobně britské konzervativce znepokojilo nedávné interview předsedy euroklubu ODS Miroslava Ouzkého pro časopis Respekt, v němž projekt ECR dosti nevybíravě kritizoval.

„ECR nebyl můj projekt, byl to projekt Jana Zahradila. Lepší než zakládat nevýznamnou skupinu bylo zůstat u lidovců ve frakci EPP-ED, která byla a je nejsilnější skupinou v europarlamentu,“ rýpnul si Ouzký do místopředsedy frakce Zahradila, jehož porazil v boji o předsednictví v europoslaneckém klubu ODS. Zahradil má totiž hlavní zásluhu na založení euroskeptické frakce. Mezi Zahradilem a Ouzkým existuje rivalita, protože Zahradil má jako místopředseda frakce vyšší funkci než Ouzký.

Spekulace o opuštění frakce však ODS velmi razantně popřela ústy svého nového lídra Petra Nečase. Proti výrokům Antonia Lopeze Isturize a nepřímo i vůči Ouzkému se také ostře ohradili europoslanci Jan Zahradil, Hynek Fajmon a Ivo Strejček, kteří jsou největšími obhájci konzervativní nefederalistické frakce. Ustanovení Nečase lídrem ODS znamená posílení euroskeptiků v europoslaneckém klubu ODS, protože Strejček a Fajmon patří k Nečasovým blízkým spojencům.

Patrně si to uvědomil i sám Ouzký, který poněkud couvnul, když sám vydal prohlášení, že na postavení ODS v Evropském parlamentu se nic nemění: „Klub ODS v Evropském parlamentu se plně ztotožňuje s usnesením grémia ODS z 1. dubna 2010, které i přes personální změny ve vedení strany potvrdilo, že vztah ODS k partnerským stranám v ECR zůstává bez jakékoli změny.“
 
Euro 20. 4. 2010