Antisemitismus po francouzsku
Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 27.02.2006 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
„Máme vážné obavy, protože poprvé za posledních šedesát let zabili člověka jen proto, že byl Žid,“ nechal se slyšet Roger Cukierman, šéf Rady židovských institucí. Téměř 600.000 Židů, žijících ve Francii, je totiž zděšeno z případu, který se odehrál před několika dny.

„Máme vážné obavy, protože poprvé za posledních šedesát let zabili člověka jen proto, že byl Žid,“ nechal se slyšet Roger Cukierman, šéf Rady židovských institucí. Téměř 600.000 Židů, žijících ve Francii, je totiž zděšeno z případu, který se odehrál před několika dny. Gang, který se specializoval na únosy lidí a po jejich rodinách pak vyžadoval výkupné, na sebe upoutal pozornost brutálním činem. Třiadvacetiletý mladík se stal obětí únosu, byl mučen, jeho blízcí vydíráni, posléze ho policie našla v zoufalém stavu (stopy po mučení na 80% jeho těla), popáleného od cigaret, zmláceného, svázaného a s roubíkem v ústech, ležícího v bezvědomí poblíž železnice Sainte-Geneviene-des-Bois kousek od Paříže. Při převozu do nemocnice zemřel…

Na první pohled běžný kriminální čin – únosci si vytipovali člověka, o kterém předpokládali, že je jeho rodina majetná a že přistoupí na vyjednávání o výkupném (což se také stalo, rodina sice bohatá nebyla, ale požadovanou částku únoscům poskytla, i když tito si ji nakonec ani nevyzvedli). Tři týdny ho drželi v jedné staré kotelně na předměstí Paříže. Až potud informace, které je možné si v televizi vyslechnout.

V televizních zprávách vám již ale většinou neřeknou několik zajímavých skutečností. Maximálně, že oběť – Ilan Halimi – byl francouzský Žid, ale s antisemitismem to prý nemá nic společného. Nicméně 200.000 lidí (číslo od pořadatelů, podle policie 30.000), nejen Židů, kteří po mladíkově vraždě vyšli na protest do ulic Paříže a několika dalších francouzských měst a kteří po své vládě požadují důraznější postihování podobných rasově motivovaných činů, si to nemyslí. Že má vražda antisemitský podtext ostatně připustili i francouzský ministr vnitra Sarközy a premiér de Villepin. Gang byl tvořen převážně přistěhovalci ze subsaharské Afriky a nesl příznačný název „Barbaři“. Jejich vůdce, Youssouf Fofana, vystupující pod přezdívkou „Mozek barbarů“ (bezprostředně po činu uprchl do Pobřeží slonoviny, ale policisté ho nakonec zadrželi, stejně jako ostatní členy gangu), je taktéž imigrant z Afriky, který sice získal francouzské občanství, ale to je asi tak jediné, co má s Francií společného. Na Židy se gang specializoval záměrně, Židé jsou přece bohatí, a tak je možné očekávat tučné výkupné, že? Ovšem pouze o peníze zde zcela určitě nešlo. Nenávist k Židům, která je pro Francii poslední roky typická, je dána silnou minoritou muslimů, kterých je v zemi galského kohouta osmkrát více, než příslušníků židovské obce - pro ně bude Žid vždy největším nepřítelem. A tak ani moc nepřekvapí, že při policejním zátahu byla v bytech únosců nalezena antisemitská literatura a materiály propagující islámský fundamentalismus. Sám vůdce gangu je muslim, navíc s přihláškou do organizace podporující Palestince. Nebohý Halimi pak byl držen ve sklepení starého domu v jedné z pařížských přistěhovaleckých čtvrtí (Bagneux), které bývají běžně označovány jako nepřístupné zóny (zones de non droit), což znamená, že pokud nemusí, policie do těchto končin raději ani nezavítá.

Co k tomu dodat? Závěr nechť si ctěný čtenář již utvoří sám…

Ilan Halimi
Brutálně ubitý Ilan Halimi (23). Zemřel, protože byl Žid. (zdroj: Aktuálně.cz)