Britové: Ještě, že jsme nepřijali to euro
Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 14.12.2004 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace
Britská ekonomika roste už delší dobu asi dvakrát rychleji než eurozóna. Míra nezaměstnanosti je na ostrovech ve srovnání se západoevropskou dvanáctkou zhruba poloviční a výrazně se liší i úrokové sazby. Dvě ekonomiky se podle expertů nesbližují, spíše naopak. Prospěch z toho má hlavně britská libra šterlinků.

„Britská ekonomika roste už delší dobu asi dvakrát rychleji než eurozóna. Míra nezaměstnanosti je na ostrovech ve srovnání se západoevropskou dvanáctkou zhruba poloviční a výrazně se liší i úrokové sazby. Dvě ekonomiky se podle expertů nesbližují, spíše naopak. Prospěch z toho má hlavně britská libra šterlinků.“ Tolik citace z týden starého článku, jenž vyšel v Hospodářských novinách.

Britové si mohou mnout ruce! Zachovali chladnou hlavu, nepodlehli falešnému eurofilnímu vábení a nyní sklízejí sladké ovoce zdravě konzervativního postoje. Německá ekonomika dýchavičně klopýtá, ta belgická je zase zadlužená až po uši, avšak výkonnost britského hospodářství stoupá v doprovodu posilující měny a snižující se nezaměstnanosti.

Češi svým vstupem do EU v podstatě přijali i euro. Budeme tak součástí experimentu s nejasným koncem, ale s poměrně zřetelným a hmatatelným startem: prvních pět let eura ukázalo, že společná měna není vstupenkou do ráje, ba naopak, je trnitou stezkou k redukci hospodářského výkonu a expanzi v počtu lidí bez práce. Přesně v rozporu s tím, co si konstruktéři jednotného evropského trhu a měny vysnili ve svých fantasmagorických představách a čemu desítky miliónů Evropanů slepě uvěřili.

Věřit „hokuspokusům“ se nemusí vyplatit, vždyť i černobylská jaderná tragédie začala „řízeným experimentem“. Parafrázujeme-li, úspěch „bezeuroidní“ britské ekonomiky je varovně blikající kontrolkou na panelu „euroidní“ jaderné elektrárny se sídlem v Bruselu. Prvním krokem k odvrácení smrtícího výbuchu může být zřetelné „NE“ Evropské ústavě.