Demontáž britské identity
Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 08.03.2006 | Rubrika: Kulturní válka
Ilustrace
Britské obchodní loďstvo bude rušit starou červenou vlajku s britskou vlaječkou v horním rohu a nahradí ji vlajkou evropskou, podle nejnovějšího geniálního nápadu bruselských byrokratů na „harmonizaci“ evropského loďstva. Jedna obecní správa za druhou – a dvě třetiny britských firem – zakazují ve svých areálech vystavování vánočních symbolů, aby neurážely nekřesťany, takže Veselé vánoce si vám troufnou popřát už jen obchody a restaurace indické, turecké nebo čínské, na které si obecní rady netroufnou, aby nebyly nařčeny z rasismu. A Královská shakespearovská společnost proškrtává Marloweova Temerlána o pasáže, které by prý mohly urazit muslimy.

S demontáží britských tradic a institucí je to jako s českým tunelováním: ať tunelujete, jak tunelujete, pořád je co tunelovat. Že se demontáže všech tradic ještě dožiji, jsem byl přesvědčen už tehdy, když jsem se konečně po třech letech matematické námahy naučil sčítat, násobit a dělit dvanáct pencí do šilinku, dvacet šilinků do libry, jednadvacet šilinků do guiney a půldruhého šilinku do půlkoruny z neexistující koruny, abych za pár měsíců nato přecházel opět na ten nudný a tvořivost ubíjející desetinný systém. Ne že by bylo to desetinné počítání těžší. Akorát si člověk najednou nedokázal hned spočítat, která nová desetinná cena odpovídá které staré dvanáctinné, než zjistil, že se všecko přes noc zdražilo. Jakmile zmizela stará měna jako záruka britské fairovosti, muselo být každému jasné, že to může jít už jen k horšímu.

A bodejť. V Londýně se ruší staré dvouposchoďové autobusy s otevřeným vstupem a průvodčím a přes protesty tradicionalistů, ekologů a cyklistů se nahrazují dlouhými housenkovými mercedesy, které mají větší spotřebu, zdvojnásobují dopravní zácpu a v zatáčkách odhazují cyklisty na chodník. Kdo si jich ještě někdy bude chtít užít, musí navštívit Jamajku nebo Hong Kong. Nikoho zatím nenapadlo zjišťovat, kolik za tak velkou zakázku asi Mercedes na švýcarské konto zaplatil londýnskému starostovi Livingstoneovi, který to spískal. Ten taky ruší dosavadní zákazy památkářů na výškové stavby zamezující výhled na historické budovy. Zda to dělá ze své pověstné nenávisti k imperialismu historických budov, či zda ho i stavaři podmázli, se určitě taky nedozvíme. Zato ale povolil vedle olympijského stadionu v roce 2012 stavbu mešity, která bude jen asi o třetinu menší než stadion a vejde se do ní 40.000 věřících.

Vojákům, jejichž důstojnost je už tak narušena nedostatečnou výzbrojí, se ruší tradiční odznaky jednotlivých slavných pluků, z nichž každý má své staleté dějiny a kroniky. Náměstek premiéra John Prescott, o němž pořád nikdo přesně neví, co má ve vládě za úkol, pracuje pilně na zrušení tradičních hrabství shires a jejich nahrazení novými kraji s názvy světových stran. Hrdému lokálpatriotismu Yorkshiráků či Dorseťáků dozvání, budou to obyčejní Severovýchodoangličané a Jihozápadoangličané. Britské obchodní loďstvo bude rušit starou červenou vlajku s britskou vlaječkou v horním rohu a nahradí ji vlajkou evropskou, podle nejnovějšího geniálního nápadu bruselských byrokratů na „harmonizaci“ evropského loďstva. Jedna obecní správa za druhou – a dvě třetiny britských firem – zakazují ve svých areálech vystavování vánočních symbolů, aby neurážely nekřesťany, takže Veselé vánoce si vám troufnou popřát už jen obchody a restaurace indické, turecké nebo čínské, na které si obecní rady netroufnou, aby nebyly nařčeny z rasismu. A Královská shakespearovská společnost proškrtává Marloweova Temerlána o pasáže, které by prý mohly urazit muslimy.

Jeden z Blairových nových lordů a ministerský náměstek pro nákup vojenské výzbroje, multimilionář pasovaný za to, že labouristické straně před pěti roky daroval milion, byl přistižen, že jako majitel farmaceutické firmy se státními zakázkami prodal státnímu zdravotnictví chybnou anti-tuberkulózní vakcínu, kterou už bylo očkováno 900.000 dětí. Loni ustavená „Komise pro rovnoprávnost a lidská práva“, která má od roku 2008 začít stíhat pachatele všelijakých diskriminací, už za první rok své existence – vlastně ještě neexistence – utratila jeden a čtvrt milionu za cestování první třídou, noclehy v luxusních hotelech a drahé finanční poradce, kteří jí radí, jak s penězi nakládat. Úřad registrace vozidel při ministerstvu dopravy prodává soukromé osobní údaje majitelů vozidel kdejaké soukromé firmě, včetně usvědčených lupičů, vyděračů a podvodníků, na požádání. K daňovému odhadu hodnoty vašeho obydlí si vláda schválila právo přijít vás navštívit a vyfotografovat si, jak váš dům vypadá a co všechno doma máte. A poslanci si odhlasovali zvýšení platu o 22 procent.

Úroveň vzdělání dostoupila takové kvality, že vláda nabírá do ministerstev a státních úřadů učitele, aby v základních věcech jako gramatika, pravopis a počty doučovaly nově přijímané maturanty nastupující jako úředníci do státních služeb. Jedním z největších problémů dnešní nezaměstnané a nezaměstnatelné mládeže je se ráno budit, zjistil z jakéhosi pracného průzkumu vicepremiér John Prescott a zavadí pro mládež kursy vstávání z postele. Neustále rostoucí počet těhotenství nezletilých bude vláda řešit zaváděním sexuální výchovy už od první třídy, přičemž v páté třídě se už vyučují všechny pozice heterosexuální, homosexuální a lesbické, zepředu, zezadu i na devětašedesátku. Počet onemocnění pohlavními chorobami u mládeže vzrostl na 700.000 za loňský rok. A podle statistik zveřejněných Ministerstvem vnitra.tři miliony mladých ve věku od 10 do 25 let spáchaly v uplynulém roce trestný čin.

U osmdesáti procent vloupání a krádeží se policii nedaří ani zjistit pachatele, k soudu se jich dostane sotva 5 procent. Z nedostatku mužského personálu na ozbrojenou loupež vysílá neozbrojené a nezkušené juniorky a diví se, ze jim lupiči jednu zastřelí. Krátce nato kolona sedmi policejních kamionů, osmi automobilů, pěti motorek, padesáti policistů a jednoho vrtulníku stíhá pět osob z vraždy policistky podezřelých, dopadne je a odváží je z Londýna 300 kilometrů do Yorkshiru, kde je zakrátko propouští jako nevinné, to vše za pouhých 100.000 liber z kapes daňového poplatníka. Zhruba v tutéž dobu v Norwichi konstábl v policejním voze zatýká paní Margaret Boyle-Whiteovou za to, že ve svém autě kojí své hladem vřískající nemluvně, a propouští ji s varováním, aby to příště na ulici nedělala, když se dozvídá, že proti kojení na veřejnosti neexistuje žádný zákon. Případ byl podle mluvčího norwichské policie „řešen diskrétně a profesionálně“. A dvěma stovkám dostatečně kvalifikovaných uchazečů je zamítnuta žádost o policejní kariéru z důvodu barvy pleti – totiž bílé – neboť policie nesplnila kvótu barevných rekrutů odpovídající procentu populace.

K nejnovějším vládním instrukcím policii patří nezatýkat přechovávatele kanabisu a hašiše, najde-li se u nich méně, než stačí na rolování 2.410 žvárek, což je nově povolené beztrestné maximum odpovídající osobní roční spotřebě šest žvárek denně. Chemický rozbor vody v Temži prokázal, že spotřeba kokainu v Londýně je patnáctkrát vyšší, než se oficiálně odhadovalo. Čtvrtina Britů patří podle lékařských statistik do kategorie opilců pijících nejméně dvojnásobek doporučeného množství a lékaři varují před „epidemii jaterních chorob“ u teenagerů. Statistika násilných zločinů pod vlivem alkoholu vzrostla na jeden zločin každých 13 vteřin. Proto vláda schválila zákon na neomezené licenční hodiny prodeje alkoholu v domnění, že lidé přestanou chlastat, když jim v jedenáct večer nezavřou hospody, a že násilných činů se dosud dopouštěli jen proto, že jim je v jedenáct zavírali.

Ale na obzoru se konečně objevuje nadějný spasitel.

„Anglie ztrácí svou duši,“ řekl na své inauguraci nový arcibiskup yorkský, druhá nejvyšší autorita anglikánské církve a původem Uganďan, dlouholetý uprchlík před Aminem, Dr. John Sentamu. „Anglikánská církev musí znovu nalézt sebedůvěru a sebeúctu, která sjednocovala a posilovala anglický národ po tolik staletí. Slyš, Anglie, Hospodin je tvůj Bůh.“

A aby nenechal nikoho na pochybách, že je mužem na svém místě, vzal do ruky tamtam a tříapůlticícovému davu tleskajících věřících ve velkolepé gotické katedrále v Yorku, s čtveřicí afrických tanečníků v levhartích trenýrkách, ve své purpurové arcibiskupské sutaně, zatančil „haleluja“ po africku.