EP zvyšuje tlak na členské státy kvůli finanční perspektivě
Autor: Tomáš Břicháček | Publikováno: 09.03.2006 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Evropský parlament hrozí členským státům unie návratem k jednoročnímu plánování příjmů a výdajů unie v případě, že nedojde k dohodě o definitivní podobě finanční perspektivy EU na období 2007-2013 podle jeho představ. EP tak chce prosadit zvýšení příjmů unie oproti dohodě vedoucích představitelů členských států, ke které došlo po dlouhých vyjednáváních v prosinci loňského roku.

Evropský parlament hrozí členským státům unie návratem k jednoročnímu plánování příjmů a výdajů unie v případě, že nedojde k dohodě o definitivní podobě finanční perspektivy EU na období 2007-2013 podle jeho představ. EP tak chce prosadit zvýšení příjmů unie oproti dohodě vedoucích představitelů členských států, ke které došlo po dlouhých vyjednáváních v prosinci loňského roku. Podle této dohody měla EU v letech 2007–2013 hospodařit s 862,4 miliardy eur (1,045% HND členských zemí EU), což je podstatně méně než navrhovala Komise a Parlament.

Rozpočtový výbor EP schválil 6. března návrh rezoluce, která by formálně ukončila platnost dohody mezi institucemi EU z roku 1999, na jejímž základě platí dosavadní sedmiletá finanční perspektiva. V plénu se bude o rezoluci hlasovat 23. března. Pokud by EP dohodu vypověděl a pokud by nebyla uzavřena dohoda nová, znamenalo by to návrat k samostatným jednoročním rozpočtům. V jejich rámci by pak Parlament mohl postupně prosadit stejné nebo větší výdaje, které teď navrhuje v rámci sedmileté perspektivy.