Eurokosmická investice v ohrožení!
Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 07.08.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Všem kverulantům (možná agentům CIA?) se vysvětlilo, že Galileo bude lepší. GPS, na rozdíl od Galilea, své služby negarantuje a v případě mezinárodní krize mohou Američané znepřístupnit signál. Jelikož takový krok je pravděpodobný snad jen v případě války, nabízí se otázka: copak v Bruselu počítají s americko-evropskou válkou?

Byly to zřejmě oslnivé úspěchy evropsko-unijní vědy, které vedly eurolídry k odstartování projektu Galileo. Systému přesné navigace, který má po svém uvedení do provozu sestávat z třiceti satelitů, které s maximální přesností určí polohu lodí, kamionů, vlaků či třeba osobních aut.

Sudičky však projektu nepřály. Časový plán se nesplnil, projekt nabral zpoždění. Předpokládané náklady se poněkud zvyšují. Objevily se zástupy kverulantů, kteří ne a ne pochopit, proč mají evropští daňoví poplatníci financovat několikamiliardové investice do něčeho, co nápadně připomíná systém, který už roky funguje a pro běžné uživatele je zadarmo. Jmenuje se GPS a má jednu velkou chybu – je americký. Všem kverulantům (možná agentům CIA?) se vysvětlilo, že Galileo bude lepší. GPS, na rozdíl od Galilea, své služby negarantuje a v případě mezinárodní krize mohou Američané znepřístupnit signál. Jelikož takový krok je pravděpodobný snad jen v případě války, nabízí se otázka: copak v Bruselu počítají s americko-evropskou válkou? No, to zrovna ne, ale… Ale náš Galileo bude taky přesnější! A navíc, bude poskytovat i placené služby. Kromě vysokých nepřímých ekonomických zisků, které si eurokonstruktéři naplánovali, bude tak provoz Galilea hrazen i z plateb uživatelů.

Proč platit, když GPS je zadarmo? Galileo prý bude pro běžné uživatele zadarmo také, ale nabídne i služby tak přesné, že je GPS není schopen nabídnout. A ty budou zpoplatněné. Jenže je tu další nepřízeň osudu – Galileo se porovnává s nynějším GPS. Ovšem ti primitivní kovbojové za oceánem již pracují na nové generaci GPS – a nikdo neví, co všechno bude tato vylepšená technologie umět. A třeba zase zadarmo.

Nu což – v EU se jistě najde dost podniků, které si rády připlatí za evropský systém. Když ovšem nenabourají jeho supertajný kód... Ne, to je téměř nemožné. I když… V lednu žádal Mark Psiaki z americké Cornellovy univerzity o kód k prvnímu satelitu systému Galileo, který byl s velkou slávou v prosinci loňského roku vypuštěn. Evropané mu však kód nesdělili, a tak vzal vědátor se svými druhy anténu a supertajný kód během tří měsíců rozkódoval.

Evropská komise pravila, že je to jedno, protože finální kódy budou stejně jiné a navíc je prý Unie zpřístupní. Proč tedy prototypový kód panu Psiakimu na jeho žádost Brusel neposlal? To je ve hvězdách. Nebo v satelitech. A nebo je celý eurohujerský projekt ještě někde úplně jinde?

Jiří Zahrádka

www.EUportal.cz

vyšlo v časopise Týždeň