„Smrt Izraeli“, demonstrovaly tisíce členů Hizbollahu v Berlíně
Autor: Olga Ryantová | Publikováno: 11.08.2006 | Rubrika: Islám
Ilustrace
Skupiny demonstrujících Arabů a Palestinců táhly městem směrem ke známému berlínskému náměstí Potsdamer Platz a opakovaně skandovaly: „Smrt Izraeli“ a „Hizbollah zvítězí“ a urážely amerického prezidenta George W. Bushe zvoláním „Terorista č. 1“. Islamisté pod dohledem policistů svobodně proklamovali cíle teroristického Hizbollahu. Dalším poněkud absurdním se jevil také fakt, že pochod nenávisti vedl jen několik set metrů od monumentálního pomníku holocaustu u Braniborské brány.

V sobotu 29. 7. 2006 se v srdci Berlína konala protiizraelská demonstrace přívrženců Hizbollahu. Asi 3500 sympatizantů demonstrovalo proti válečnému konfliktu na Blízkém východě. Motto řádně ohlášené a povolené demonstrace znělo vzletně: „Zastavte válku. Za trvalý mír na Blízkém východě“. Ve skutečnosti se však jednalo o ryzí propagandu teroristické války Hizbollahu proti Izraeli.

Skupiny demonstrujících Arabů a Palestinců táhly městem směrem ke známému berlínskému náměstí Potsdamer Platz a opakovaně skandovaly: „Smrt Izraeli“ a „Hizbollah zvítězí“ a urážely amerického prezidenta George W. Bushe zvoláním „Terorista č. 1“. Islamisté pod dohledem policistů svobodně proklamovali cíle teroristického Hizbollahu.

Dalším poněkud absurdním se jevil také fakt, že pochod nenávisti vedl jen několik set metrů od monumentálního pomníku holocaustu u Braniborské brány.

Mnozí účastníci demonstrace hlásající nenávist vůči Izraeli nesli nad hlavami plakáty s podobiznou šéfa Hizbollahu, Hassana Nasralláha: „Jsme na tebe pyšní“.

Na akci vzápětí reagovalo několik německých politiků:

Ústavní expert a bývalý berlínský senátor, prof. Rupert Scholz (CDU), řekl novinářům, že protesty muslimů byly „jednoznačně protizákonné“ a vyjadřovaly nenávistnou propagandu. Podle Scholze není svoboda projevu „povolením k trestnému jednání“.

Hlavní kandidát CDU na post starosty Berlína, Friedbert Pflüger, vyzval k trestně právnímu stíhání zodpovědných osob. Řekl: „Všichni chceme klid zbraní na Blízkém východě. Toto město je otevřeno celému světu a je tolerantní ke každé kultuře a náboženství. Kdo však táhne ulicemi města s nepřípustnými a nenávistnými antisemitskými hesly, musí být potrestán“... „V německých městech nelze trpět přívržence terorismu, ani ty, jenž volají po nenávisti“.

Berlínský senátor Ehrhart Körting (SPD) nechal prověřit, zda organizátoři mohou být trestně stíháni.

V pondělí také oznámil úřad ministerstva vnitra, že prověří, zda nebyla v případě prezentací portrétů šéfa Hizbollahu, Hassana Nasrallaha, během demonstrace naplněna skutková podstata trestného činu šíření nenávisti.

Policisté se hájili, že radikální šiítský Hizbollah není v Německu zakázanou organizací.

Podle zprávy Úřadu řadu na ochranu ústavy z roku 2005 žije v Berlíně asi 160 přívrženců Hizbollahu, v celém Německu je to asi 800-900 členů této teroristické organizace, která vznikla v roce 1982 jako reakce na vstup izraelských jednotek do Libanonu.

Z němčiny přeložila Olga Ryantová

www.Eurabia.cz